Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: VanHezz »

Witam, mam taki problem, otóż mam znaleźć miejsca zerowe wielomianu \(\displaystyle{ W(x)=x^{3}+x^{2}-5x+3}\). No to ja zawsze szukam tak, że wypisuje sobie dzielniki wyrazu wolnego i podstawiam je za \(\displaystyle{ x}\) Tym razem wychodzi \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\), ale skąd ja mam wiedzieć który pierwiastek jest wielokrotny a który nie i bez stosowania schematu Hornera; tutaj podwójnym jest akurat \(\displaystyle{ 1}\).
I jeszcze takie polecenie, że ta funkcja ma spełniać nierówność. \(\displaystyle{ (x-1)^{2}(x+3) > (x-1)^{2}}\). Nie rozumiem dlaczego z rozwiązania \(\displaystyle{ (-2, \infty) \setminus \{1}}\) wywalone jest 1.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: a4karo »

Jeżeli pierwiastek wielomianu jest również pierwiastkiem jego pochodnej, to jest wielokrotny.
Lub inaczej: jeżeli \(\displaystyle{ W(a)=0}\) to \(\displaystyle{ W(x)}\) dzieli się przez \(\displaystyle{ x-a}\). Niech \(\displaystyle{ W_1(x)=\frac{W(x)}{x-a}}\). Jeżeli \(\displaystyle{ W_1(a)=0}\) to \(\displaystyle{ a}\) jest pierwiastkiem co najmniej dwukrotnym.


\(\displaystyle{ 1}\) jest "wywalone" bo nie ma ostrej nierówności w tym punkcie.
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: VanHezz »

No rozumiem, ale jak już znajdę jakiś pierwiastek, to żeby określić jego krotność, muszę dzielić wielomian przez ten dwumian i to co wyjdzie jeszcze raz itd? Nie ma szybszego sposobu?
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: Ania221 »

VanHezz pisze: I jeszcze takie polecenie, że ta funkcja ma spełniać nierówność. \(\displaystyle{ (x-1)^{2}(x+3) > (x-1)^{2}}\). Nie rozumiem dlaczego z rozwiązania \(\displaystyle{ (-2, \infty) \setminus \{1}}\) wywalone jest 1.
Bo to jest nierówność ostra. Czyli pierwiastki nie wchodza do rozwiązania, na osi są puste kółeczka.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: rtuszyns »

VanHezz pisze:Witam, mam taki problem, otóż mam znaleźć miejsca zerowe wielomianu \(\displaystyle{ W(x)=x^{3}+x^{2}-5x+3}\).
Nie ma sensu tu rozpatrywać krotności miejsc zerowych. jak rozłożysz na czynniki liniowe, to samo wyjdzie ilukrotne są odpowiednie pierwiastki.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: a4karo »

VanHezz pisze:No rozumiem, ale jak już znajdę jakiś pierwiastek, to żeby określić jego krotność, muszę dzielić wielomian przez ten dwumian i to co wyjdzie jeszcze raz itd? Nie ma szybszego sposobu?
Albo pochodną. Jak się zeruje, to jeszcze raz... aż do skutku. Jak się wyzeruje \(\displaystyle{ k}\) pochodnych, to pierwiastek ma krotność \(\displaystyle{ k+1}\)
VanHezz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 11:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Międzyrzecz
Podziękował: 34 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: VanHezz »

jak rozłożysz na czynniki liniowe, to samo wyjdzie ilokrotne są odpowiednie pierwiastki.
Ale żeby rozłożyć, muszę najpierw chyba znaleźć pierwiastki i ich krotność, żeby wstawić odpowiednią potęgę przy dwumianie.

edit. juz nieważne. wszystko wiem. dzieki
Ostatnio zmieniony 8 lut 2014, o 20:22 przez VanHezz, łącznie zmieniany 1 raz.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: piasek101 »

Nie musisz - podzielisz przez dwumian, nic nie będzie przeszkadzać jeśli ten sam dwumian się powtórzy.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: rtuszyns »

VanHezz pisze:
jak rozłożysz na czynniki liniowe, to samo wyjdzie ilokrotne są odpowiednie pierwiastki.
Ale żeby rozłożyć, muszę najpierw chyba znaleźć pierwiastki i ich krotność, żeby wstawić odpowiednią potęgę przy dwumianie.
Właśnie to miałem na myśli:
piasek101 pisze:Nie musisz - podzielisz przez dwumian, nic nie będzie przeszkadzać jeśli ten sam dwumian się powtórzy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: a4karo »

Uff, podyskutowaliśmy sobie tutaj mniej lub bardziej efektywnie na tematy teoretyczne, ale w konkretnym zadaniu mamy rozstrzygnąć, który z pierwiastków jest wielokrotny.

Wiesz, że są dwa pierwiastki: \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\). Ze wzorów Viete'a wiesz, że iloczyn pierwiastków wynosi \(\displaystyle{ -3}\), zatem \(\displaystyle{ 1}\) jest pierwiastkiem podwójnym.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: rtuszyns »

VanHezz pisze:Witam, mam taki problem, otóż mam znaleźć miejsca zerowe wielomianu \(\displaystyle{ W(x)=x^{3}+x^{2}-5x+3}\).
Tu zostało jasno napisane co trzeba zrobić.
Autor zadania taką właśnie podał treść nie pisząc dokładnie i konkretnie, że rozstrzygnąć trzeba, które z pierwiastków są jakiej krotności.
Reszta treści wygląda jak nie treść zadania ale sposób postępowania autora.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: a4karo »

@rtuszyn
VanHezz pisze:Witam, mam taki problem, otóż mam znaleźć miejsca zerowe wielomianu \(\displaystyle{ W(x)=x^{3}+x^{2}-5x+3}\). No to ja zawsze szukam tak, że wypisuje sobie dzielniki wyrazu wolnego i podstawiam je za \(\displaystyle{ x}\) Tym razem wychodzi \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\), ale skąd ja mam wiedzieć który pierwiastek jest wielokrotny a który nie i bez stosowania schematu Hornera; tutaj podwójnym jest akurat \(\displaystyle{ 1}\).
Jak widzisz to sam autor był zainteresowany rozstrzygnięciem, który z pierwiastków jest podwójny. Zaproponował schemat Hornera do rozstrzygnięcia tego problemu, i stąd wzięła się cała dyskusja.
Moim zdaniem wzory Viete'a sprawują się tutaj bardzo elegancko.

Inna sprawa, że za odpowiedź: pierwiastkami są \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\) nie dałbym rozwiązującemu kompletu punktów.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: rtuszyns »

a4karo pisze:@rtuszyn
VanHezz pisze:Witam, mam taki problem, otóż mam znaleźć miejsca zerowe wielomianu \(\displaystyle{ W(x)=x^{3}+x^{2}-5x+3}\). No to ja zawsze szukam tak, że wypisuje sobie dzielniki wyrazu wolnego i podstawiam je za \(\displaystyle{ x}\) Tym razem wychodzi \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\), ale skąd ja mam wiedzieć który pierwiastek jest wielokrotny a który nie i bez stosowania schematu Hornera; tutaj podwójnym jest akurat \(\displaystyle{ 1}\).
Jak widzisz to sam autor był zainteresowany rozstrzygnięciem, który z pierwiastków jest podwójny. Zaproponował schemat Hornera do rozstrzygnięcia tego problemu, i stąd wzięła się cała dyskusja.
Moim zdaniem wzory Viete'a sprawują się tutaj bardzo elegancko.

Inna sprawa, że za odpowiedź: pierwiastkami są \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\) nie dałbym rozwiązującemu kompletu punktów.
Gdyby autor miał chęć rozwiązania krok po kroku (znalezienia wszystkich pierwiastków), to sam odpowiedziałby sobie na swoje pytanie o krotność pierwiastków, a tymczasem autor szukał jak najprostszego sposobu "strzelając" m. in. w schemat Hornera. Dla mnie to wygląda na trochę lenistwa...
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Pierwiastki wielokrotne wielomianu

Post autor: a4karo »

@rtuszyn
przeczytaj uważnie oryginalny post. Tam autor stwierdził wyraźnie, że zastosował Hornera i stwierdził, że \(\displaystyle{ 1}\) jest pierwiastkiem podwójnym. Rozwiązał zatem zadanie kompletnie. A to, że Horner jest pracochłonny skłoniło go do pytania, czy nie da się tego zrobić prościej.

Zatem to nie lenistwo, ale dążenie do optymalizacji czy też prostoty - rzecz jak najbardziej chwalebna. I nie ma nic złego w tym, że pyta innych - to też metoda zdobywania wiedzy.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ