zadania z parametrem

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
Lyzka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lis 2013, o 21:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 168 razy

zadania z parametrem

Post autor: Lyzka »

wyznacz wartosc parametru m dla ktorrych rownanie \(\displaystyle{ (m+1)x^4-(m+1)x^2+4m=0}\) ma 4 rozne pierwiastki
wiem ze trzeba dac załozenie \(\displaystyle{ x^2=t}\) , gdzie t>0 ( i tu pytanie >0 czy \(\displaystyle{ \ge 0}\) )
potem liczymy delte i zalozenie że \(\displaystyle{ a \neq 0}\) i z tego wychodzi dla delty ze \(\displaystyle{ m \in (-1, \frac{1}{15} )}\) i \(\displaystyle{ m \neq -1}\)
i teraz wiem ze maja byc jeszcze dwa zalozenia \(\displaystyle{ x _{1}x _{2}>0}\) i \(\displaystyle{ x _{1}+x _{2}>0}\) i tu pojawia sie problem nie mam pojecia skad one sie wziely ;/
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

zadania z parametrem

Post autor: mortan517 »

353047.htm
W tym wypadku już nie \(\displaystyle{ \begin{cases} x _{1}x _{2}>0 \\ x _{1}+x _{2}>0 \end{cases}}\) tylko \(\displaystyle{ \begin{cases} t _{1}t _{2}>0 \\ t _{1}+t _{2}>0 \end{cases}}\). A bierze się to stąd, że obydwa pierwiastki równania kwadratowego po podstawieniu muszą być większe od zera, bo mamy przecież \(\displaystyle{ x^2=t>0}\). Sama suma \(\displaystyle{ t _{1}+t _{2}>0}\) nie gwarantuje nam dodatniości pierwiastków, musi być jeszcze warunek z iloczynem.
ODPOWIEDZ