równanie sprzeczne

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Belv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

równanie sprzeczne

Post autor: Belv »

Dlaczego równanie \(\displaystyle{ |8x ^{3} -1|=x-8x ^{2}}\) jest sprzeczne. Mi wychodzą pierwiastki, ale na pewno popełniam jakiś głupi błąd..
Awatar użytkownika
Vether
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 408
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 114 razy

równanie sprzeczne

Post autor: Vether »

Wartość lewej strony nie może być liczną ujemną, więc prawej także. Rozwiąż nierówność:

\(\displaystyle{ x-8x^2 \ge 0}\)

Rozwiązanie będzie założeniem, które musisz uwzględnić w obliczeniach.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

równanie sprzeczne

Post autor: »

Belv pisze: Mi wychodzą pierwiastki, ale na pewno popełniam jakiś głupi błąd..
A jakie pierwiastki Ci wychodzą i jak wygląda Twoje rozumowanie?

Q.
Belv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

równanie sprzeczne

Post autor: Belv »

Rozwiązałem, wychodzi \(\displaystyle{ x \in ( \infty ,0 > \cup \left\langle \frac{1}{8} , \infty )}\)

Moje rozumowanie:
I.
\(\displaystyle{ 8x ^{3} - 1=x-8x ^{2}}\)
\(\displaystyle{ 8x ^{3}+8x ^{2} -x-1=0}\)
\(\displaystyle{ (x+1)(8x ^{2} -1)=0}\)
\(\displaystyle{ (x+1)(2 \sqrt{2} x-1)(2 \sqrt{2} x+1)=0}\)
\(\displaystyle{ x \in \left\{ -1, \frac{ \sqrt{}2 }{4}, -\frac{ \sqrt{} 2}{4} \right\}}\)
II.
\(\displaystyle{ 8x ^{3} - 1=-x+8x ^{2}}\)
analogicznie.
\(\displaystyle{ (x-1)(8x ^{2} +1)=0}\)
\(\displaystyle{ x \in \left\{ 1\right\}}\)

Ale powinienem wcale tego nie rozwiązywać, bo wartość bezwzględna nie może być mniejsza od 0, tak?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

równanie sprzeczne

Post autor: »

Do wyboru są co najmniej trzy rozumowania:

1. Zastanawiamy się w jakim wypadku możemy opuścić wartość bezwzględną bez zmiany znaku, a w jakim ze zmianą. Czyli:
pierwszy przypadek: \(\displaystyle{ 8x ^{3} -1\ge 0 \Rightarrow 8x ^{3} -1=x-8x ^{2}}\)
drugi przypadek: \(\displaystyle{ 8x ^{3} -1< 0 \Rightarrow 8x ^{3} -1=-x+8x ^{2}}\)
W tym rozumowaniu należy najpierw rozwiązać wyjściowe nierówności i potem sprawdzić czy rozwiązania danego przypadku są w zbiorze rozwiązań nierówności z danego przypadku.

2. Analiza starożytnych: zakładamy, że \(\displaystyle{ x}\) jest rozwiązaniem i stwierdzamy, że w takim razie musi być \(\displaystyle{ 8x ^{3} -1=x-8x ^{2}}\) lub \(\displaystyle{ 8x ^{3} -1=-x+8x ^{2}}\). W takim rozumowaniu nie trzeba rozwiązywać żadnych nierówności, ale na końcu trzeba sprawdzić czy to co otrzymaliśmy faktycznie jest rozwiązaniem (podstawiając do wyjściowego równania).

3. Można też skorzystać ze sposobu zaproponowanego przez Vethera - wtedy rozumowanie jest jakąś tam kombinacją dwóch poprzednich. Taki pomysł w ogólności jednak nie zawsze jest ułatwieniem.

Q.
Belv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

równanie sprzeczne

Post autor: Belv »

Chyba mi się trochę rozjaśniło.

1. Czyli rozwiązuje tak jak to zrobiłem wyżej, a następnie sprawdzam, czy rozwiązania pasują. W tym przykładzie wychodzi \(\displaystyle{ x \ge \frac{1}{2}}\), a w drugim warunku \(\displaystyle{ x \le \frac{1}{2}}\) czyli moje pierwiastki nie pasują do rozwiązania.

2.Tutaj mam pytanie. Wychodzi mi parę pierwiastków, ale daje do sprawdzenia tylko jeden. No i ten jeden nie wychodzi, to nie ma potrzeby sprawdzania pozostałych? Od razu mam zakładać, że równanie jest sprzeczne?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

równanie sprzeczne

Post autor: »

W drugim rozumowaniu musisz sprawdzić wszystkie rozwiązania jakie Ci wyjdą. Te które nie spełniają wyjściowego równania to tzw. pierwiastki fałszywe, a te które spełniają (tu akurat takich nie ma, ale w ogólności mogą być) to faktyczne i wszystkie rozwiązania.

Q.
ODPOWIEDZ