Pewne równanie sześcienne

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: Rogal »

Dzięki wielkie za tak łopatologiczne tłumaczenie - douczyłem się. Będę w tym momencie bardzo nudny, ale w takim razie, jakie są rozwiązania tego równania "głównego"?
W_Zygmunt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 1 wrz 2004, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 53 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: W_Zygmunt »

To właśnie w1 w2 i w3
\(\displaystyle{ w_{1}= cos40^o}\)

\(\displaystyle{ w_{2}= cos160^o}\)

\(\displaystyle{ w_{3}= sin10^o}\)
są rozwiązaniami przecież to są liczby, takie same jak \(\displaystyle{ sqrt{2}\,, \pi}\) itp.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: Rogal »

Wróciliśmy więc do punktu wyjścia, a to oznacza, że nie dowiem się, ile to jest sin10. Straszna wizja. Jeszcze z tym pokombinuje. Jak coś się uda, to jeszcze tu napiszę.
W_Zygmunt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 1 wrz 2004, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 53 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: W_Zygmunt »

To mi przypomina żart : w 19-tym wieku kiedy wybudowano pierwszą kolej parową, pewien człowiek bardzo się dziwił: "Jak to jest, że toto jedzie, a kónia nie ma??" Usłyszał to inżynier i zaczął mu tłumaczyć: tam jest palenisko, sypie się węgiel, woda się gotuje, wytwarza się para, ta para idzie do tłoków i "tłoki kołami ruszają z dwóch boków".
Ale ten człowiek dalej kręcił głową. To czego pan nie rozumie?- pyta inżynier.
Ja to wszystko rozumiem, że tam się pali, wytwarza sie para, która idzie do tłoków - tylko jednego nie rozumiem "Jak to jest, że toto jedzie, a kónia nie ma??"
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: Rogal »

Świetny dowcip . Będę szukał tego swojego kunia
W_Zygmunt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 1 wrz 2004, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 53 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: W_Zygmunt »

Cieszę się że masz poczucie humoru. A teraz aby Cię przekonać że to są rozwiązania proponuję :
sprawdzenie dla
\(\displaystyle{ w_{3}= sin10^o}\)
\(\displaystyle{ \large L\,=\,4*(sin10^o)^3 - 3*(sin10^o) + 0,5\, =\, -(3*sin{10^o}-4*sin^{3}{10^o})+0.5}\)

Korzystamy z tożsamości sinus potrojonego kąta
\(\displaystyle{ sin(3*\alpha) = 3*sin\alpha-4*sin^3\alpha}\)

wtedy
\(\displaystyle{ \large L\,=\, -sin(3*10^o)+0.5\,=\, -\frac{1}{2}+0.5 \,=\,0}\)
P=0
L=P
Dla pozostałych wartośći w można sprawdzić zamieniając cosinus na sinus z wzorów redukcyjnych.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: Rogal »

He he. Ależ ja o tym doskonale wiem! Jako że poświęciłeś mi wiele czasu, to zdradzę Ci, że właśnie z tego równania na sinus kąta potrojonego, otrzymałem to nieszczęsne równanie. Cóż powiem? Miałem wtedy 14 lat, więc byłem młody, głupi i nie miałem zajęcia . Spróbuję to jeszcze poprzekształcać zwyczajnie - algebraicznie, jak słynny Cardano, gdyż tam się musi to zredukować, gdyż jest to suma pierwiastków sześciennych z liczb sprzężonych, więc powinno się dać. Trzymaj za mnie kciuki!
Awatar użytkownika
bisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 572
Rejestracja: 13 paź 2004, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 27 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: bisz »

sinus 40 obawiam sie ze konstrukcyjnie ten kąt osiągnąć jest całkiem trudno dlatego i ciężko będzie z wyznaczeniem sinusa, pracuje aktualnie nad wyznaczeniem wzoru na sin(x/3) ale tez powatpiewam w wykonalnosc tego zadania. zastanawiam sie czy to nie zawadza o niemoznosc trysekcji
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Pewne równanie sześcienne

Post autor: Rogal »

Tak właśnie rozwiązanie tego równania jest dowodem niewykonalności trysekcji dowolnego kąta. Jeżeli podasz rozwiązanie, a później je skonstruujesz, to rozwiążesz nierozwiązalne . Obawiam się jednak, że nawet gdybyś je rozwiązał (w co wątpie, bo nawet user W ZYGMUNT temu nie podołał), to chyba skonstruować się nie uda, bo będzie to pierwiastek sześcienny, a nic mi nie wiadomo na temat ich konstrukcji. Śledząc cały ten temat będziesz wiedział na temat tyle co i wszyscy, i wtedy możesz pokombinować .
ODPOWIEDZ