Wykaż że nie istnieje wielomian

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
malyxxl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 27 mar 2008, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Wykaż że nie istnieje wielomian

Post autor: malyxxl »

Wykaż, że nie istnieje wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) stopnia trzeciego o współczynnikach całkowitych , który spełnia warunki \(\displaystyle{ W(2) = 3}\) i \(\displaystyle{ W(-2) = 2}\)
==============================================================
Moje rozwiązanie jest takie że najpierw podstawiam te dwie wartości do postaci ogólnej i przez co mam dwa równania. Odejmuje je stronami, co daje mi \(\displaystyle{ 16a+4c=1}\). Zapisuję to jako \(\displaystyle{ 4a+c= \frac{1}{4}}\) a następnie komentuję słownie że suma dwóch liczb całkowitych nie może być ułamkiem, a więc z tego wynika że przynajmniej a lub c nie są liczbami całkowitymi, co wystarcza by dowieść że teza w zadaniu jest prawdziwa.

I tutaj pytanie do was - czy ma to sens?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Wykaż że nie istnieje wielomian

Post autor: Kacper20 »

Tak. Mogłeś to zakoczyć jednak wcześniej. Np. suma dwóch parzystych nie może być nieparzystą, albo nawet przy podstawieniu i przed odjęciem.
Niemniej jednak: OK
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Wykaż że nie istnieje wielomian

Post autor: kamil13151 »

Dosyć znane jest twierdzenie, że dla dowolnego wielomianu o współczynnikach całkowitych zachodzi: \(\displaystyle{ \left( a-b \right) | \left( W \left( a \right) -W \left( b \right) \right)}\) (dowód jest trywialny). U nas jest: \(\displaystyle{ 4|1}\) - sprzeczność.
ODPOWIEDZ