rozbijanie na czynniki wielomianów przy użyciu WSM

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
matifcb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 14:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BDG
Podziękował: 17 razy

rozbijanie na czynniki wielomianów przy użyciu WSM

Post autor: matifcb »

Witam mam wielomian stopnia 3 w którym są poklei wyrazy stopnia 3 ,2,1 i zerowego. Rozłożyć je na czynniki przy uzyciu wzorów skróconego mnożenia ( nie jest to trudne bo łączymy w pary pierwsze 2 i ostatnie dwa i wyciągamy wspólny czynnik przed nawias i w jednej jak i drugiej parze jest taki sam nawias itd. Problem mam z wyliczeniem takich samych wielomianów w których nie da się tego nawiasu wspólnego wyciągnąć. W podręczniku jest napisane jak do tego dojsc ale za nic w świecie nie mogę dojść do tego jak rozpisywać wyraz 2 i 3 właśnie na takie przykłady z których wychodzi wspólny taki sam wyraz.
obrazek tego przykładu i moich pytań wygląda tak:
Hassgesang
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 26 mar 2012, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 17 razy

rozbijanie na czynniki wielomianów przy użyciu WSM

Post autor: Hassgesang »

Zawsze możesz skorzystać z następującego twierdzenia: jeżeli wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) ma pierwiastki całkowite, to należy ich szukać wśród dzielników wyrazu wolnego (u Ciebie: \(\displaystyle{ D_{-6}=\{\pm 1, \pm 2, \pm 3, \pm 6\}}\)).

\(\displaystyle{ W(-3) = 0}\), więc teraz możesz podzielić całość przez \(\displaystyle{ (x+3)}\) i kombinować z deltą.
ODPOWIEDZ