Pierwiastki wielomianu tworzą ciąg arytmetyczny

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
MathMaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 80 razy

Pierwiastki wielomianu tworzą ciąg arytmetyczny

Post autor: MathMaster »

Witam

Mam takie zadanko
Dany jest wielomian \(\displaystyle{ W(x)=x^3+bx^2+cx+d}\). Wielomian ten ma trzy pierwiastki tworzące ciąg arytmetyczny o różnicy 4. Wartość wielomianu w punkcie (6) jest równa (-15). Wyznacz pierwiastki tego wielomianu.

Znalazłem rozwiązanie tego zadania w internecie, lecz ludzie korzystają z tw. o rozkładzie wielomianu na czynniki pomijając współczynnik "a". Tzn. przedstawiają zadanie jako:
\(\displaystyle{ W(6)=(6-x _{1})[6-(x _{1}+4)][6-(x _{1}+8)]=-15}\), a przecież z tw. wynika, że jeżeli wielomian ma 3 trzy pierwiastki to da się go rozłożyć na czynniki:
\(\displaystyle{ W(x)=a(x-x _{1})(x-(x _{1}+4)(x- (x_{1}+8))}\)
I właśnie nie rozumiem, czemu w tamtym rozwiązaniu pomijany jest współczynnik "a", którego wartości nie znamy.

Z góry dziękuję za wytłumaczenie.
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Pierwiastki wielomianu tworzą ciąg arytmetyczny

Post autor: Kacper20 »

Znamy. Jest równy jeden. Zauważ że to będzie współczynnik przy najwyższej potędze jak je wymnożysz. A ile jest on równy?
MathMaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 80 razy

Pierwiastki wielomianu tworzą ciąg arytmetyczny

Post autor: MathMaster »

Czyli "a" w rozkładzie wielomianu na czynniki ma taką samą wartość co współczynnik zmiennej o najwyższej potędze?

Niby oczywiste, ale nie piszę nigdzie w podręczniku dlatego nie byłem pewny, teraz zadanie jest banalne, dzięki.
ODPOWIEDZ