Wyznaczanie wielomianu mając dane punkty przegięcia.

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
sebekkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 mar 2013, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xzy

Wyznaczanie wielomianu mając dane punkty przegięcia.

Post autor: sebekkk »

Witam,

mam spory problem z rozwiązaniem poniższego problemu, bardzo proszę niekoniecznie o samo rozwiązanie, ale podpowiedź w jaki sposób można ugryźć to zadanie.

Dane są trzy punkty (1,0), (3,3), (4,1). Należy wyznaczyć wielomian, który w tych punktach posiada punkty przegięcia lub punkty ekstremalne. Trzeba też wyznaczyć jaki jest minimalny stopień tego wielomianu. Z tego co już udało mi się wyczytać, minimalny stopień wielomianu będzie 4, taka, ale dalszej części już nie jestem w stanie ruszyć.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
brzoskwinka1

Wyznaczanie wielomianu mając dane punkty przegięcia.

Post autor: brzoskwinka1 »

\(\displaystyle{ W'' (x) =a(x-1)(x-3)(x-4) =a(x^3 -8x^2 +19x -12 )}\)
\(\displaystyle{ W'(x) =a\left( \frac{x^4}{4} -\frac{8}{3} x^3 +\frac{19}{2}x^2 -12 x+c_1\right)}\)
\(\displaystyle{ W(x) =a\left( \frac{x^5}{20} -\frac{2}{3} x^4 +\frac{19}{6}x^3 -6x^2+c_1 x +c_2\right)}\)
więc
\(\displaystyle{ W(x) =-\frac{7}{326}\left( \frac{x^5}{20} -\frac{2}{3} x^4 +\frac{19}{6}x^3 -6x^2-\frac{1737}{140} x +\frac{111}{7}\right)}\)
sebekkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 mar 2013, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xzy

Wyznaczanie wielomianu mając dane punkty przegięcia.

Post autor: sebekkk »

Czy mógłbym jeszcze poprosić o krótkie omówienie rozwiązania? Rozumiem, że obliczanie są rozpoczęte od drugiej pochodnej, z warunku na istnienie przegięcia funkcji, miejsca zerowe przy drugiej pochodnej? następnie podwójnie całkowane, tak aby dojść do wzoru ogólnego wielomianu? ale najbardziej interesuje mnie sposób wyznaczenia współczynników 'a', oraz współczynników całkowania?

Dziękuje i pozdrawiam,
brzoskwinka1

Wyznaczanie wielomianu mając dane punkty przegięcia.

Post autor: brzoskwinka1 »

Trzeba skorzystać z warunków: \(\displaystyle{ W(1) =0 , W(3)=3 , W(4)=1 .}\)
sebekkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 mar 2013, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xzy

Wyznaczanie wielomianu mając dane punkty przegięcia.

Post autor: sebekkk »

Świetnie, bardzo, bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ