Metody poszukiwania wzoru funkcji wielomianowej

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Tysiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2012, o 07:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Metody poszukiwania wzoru funkcji wielomianowej

Post autor: Tysiak »

Witam

Chciałbym się zapytać jakie są metody wyznaczania wzoru funkcji wielomianowej. Mam na myśli funkcję, którą może stanowić bardzo nieregularna linia jak np wykres trendu cen na giełdzie, zróżnicowany przebieg prądu. W każdym razie, posiadam pomiary i chciałbym się dowiedzieć, czy można taki wykres opisać jakimś wzorem. Chciałbym się zając badaniem takiej funkcji. Próbowałem metodą najmniejszych kwadratów, ale ona daje dobre wyniki w wąskich przedziałach. Poza tym sądzę, że ograniczanie się do \(\displaystyle{ F(x) = x^2 + ax + c}\) jest to zbyt mało.
szw1710

Metody poszukiwania wzoru funkcji wielomianowej

Post autor: szw1710 »

Czemu a priori zakładasz, że to ma być wielomian? Wielomiany mogą się zachowywać bardzo dziko.
Tysiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2012, o 07:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Metody poszukiwania wzoru funkcji wielomianowej

Post autor: Tysiak »

Przemierzyłem już trochę internetu w poszukiwaniu funkcji, które by były chociaż zbliżone do kształtu trendu giełdowego no i funkcja wielomianu wydaje mi się być najbardziej zbliżona ku temu.
Wielomiany mogą się zachowywać bardzo dziko.
A czy tak właśnie nie zachowuje się giełda ?


Wiem, że można to zrobić w ten sposób, że dzielimy każdy skok cenowy tak, aby uzyskać funkcję liniową, ale to nie rozwiązanie. Mimo tego, że giełda jest nie przewidywalna, pojawiają się stałe schematy takie jak. Prostokąty, trójkąty, ramie głowa ramię itd. Są to oczywiście formacje, które tylko przypominają te kształty, choć nawet często można znaleźć podręcznikowe przykłady w życiu. Ja chciałbym, taką formacie opisać funkcją, a później zacząć ją badać na wiele aspektów. Chce poszukać w tym szaleństwie metody

Chciałbym zapytać czy jest jakaś metoda wyznaczenia takiej funkcji
\(\displaystyle{ F(cena) = a(czas)}\)-- 6 lut 2013, o 15:11 --Naprawdę nikt mi nie potrafi odpowiedzieć ?
ODPOWIEDZ