Wielomian W(x) jest podzielny przez dwumian P(x).

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
marriott
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 27 sty 2013, o 11:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn

Wielomian W(x) jest podzielny przez dwumian P(x).

Post autor: marriott »

Witam,
mam problem z zadaniem: "Wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) jest podzielny przez dwumian \(\displaystyle{ P(x)}\). Znajdź wynik dzielenia wielomianu W(x) przez P(x), jeśli:
\(\displaystyle{ W(x)= x^{3}-10x^{2}+2x+7, \ \ P(x)= x+1.}\)"
Zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. Proszę o przykładowe rozwiązanie wraz z tłumaczeniem.
Pozdrawiam, marriott
Ostatnio zmieniony 28 sty 2013, o 15:37 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Wielomian W(x) jest podzielny przez dwumian P(x).

Post autor: cosinus90 »

No chyba umiesz podzielić wielomian przez dwumian? Klasycznie albo schematem Hornera, obojętnie.
Chyba, że chodzi o wyznaczenie reszty z tego dzielenia. Wówczas skorzystaj z twierdzenia Bezouta.
marriott
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 27 sty 2013, o 11:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn

Wielomian W(x) jest podzielny przez dwumian P(x).

Post autor: marriott »

cosinus90 pisze:No chyba umiesz podzielić wielomian przez dwumian? Klasycznie albo schematem Hornera, obojętnie.
Chyba, że chodzi o wyznaczenie reszty z tego dzielenia. Wówczas skorzystaj z twierdzenia Bezouta.
Właśnie nie wiem o co chodzi z tym przykładem, nie wiem od czego zacząć
ODPOWIEDZ