Wielomiany z parametrem!

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Piotrek172
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wielomiany z parametrem!

Post autor: Piotrek172 »

Witam! Mam problem z następującym zadaniem:
Dany jest wielomian \(\displaystyle{ W(x) = (x-2)( x^{2} -2mx + 1 - m^{2})}\), gdzie \(\displaystyle{ m \in R}\)
Dla jakich wartości parametru m, wielomian ma trzy różne pierwiastki??
No i tak na pewno trzeba rozważyć przypadek gdy to co w drugim nawiasie delta > 0 , tylko coś jeszcze a nie wiem co jakieś rady?
najfajniejszy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 paź 2012, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Wielomiany z parametrem!

Post autor: najfajniejszy »

Jeśli przyrównasz \(\displaystyle{ W(x)}\) do zera, to z miejsca dostajesz pierwiastek \(\displaystyle{ 2}\). W związku z tym, aby otrzymać trzy różne pierwiastki, drugi nawias przyrównany do zera musi mieć dwa różne pierwiastki, ponadto oba muszą być różne od \(\displaystyle{ 2}\).
Piotrek172
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wielomiany z parametrem!

Post autor: Piotrek172 »

Czyli z tego przyrównania w(x) do 0 wyjdzie kolejny zbiór??
Czy na koniec po przyrównaniu mam odjąć od tego zbioru co mi wyjdzie przy delcie > 0?
najfajniejszy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 paź 2012, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Wielomiany z parametrem!

Post autor: najfajniejszy »

Nie no, masz:
\(\displaystyle{ W(x)=0 \Leftrightarrow (x-2)( x^{2} -2mx + 1 - m^{2})=0 \Leftrightarrow x-2=0 \vee x^{2} -2mx + 1 - m^{2}=0 \Leftrightarrow x=2 \vee x^{2} -2mx + 1 - m^{2}=0}\)

Stąd \(\displaystyle{ W(x)}\) ma 3 różne pierwiastki w. i t. w., gdy równanie \(\displaystyle{ x^{2} -2mx + 1 - m^{2}=0}\) ma 2 pierwiastki, oba różne od 2. Teraz pomyśl, jakie warunki powinno spełniać to równanie, aby tak było.
ODPOWIEDZ