wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
dzun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 306
Rejestracja: 11 cze 2012, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 98 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: dzun »

Witam,
mam mały problem z rozwiązywaniem takich równań, bo jest tak, że wężyk zaczynamy rysować od dołu, gdy współczynnik przy najwyższej potędze jest ujeny. I tu jest pytanie, gdzie w tym równaniu \(\displaystyle{ (2 - x)(3x + 1)(2x - 3) > 0}\) znaleźć ten współczynnik, czy jest dodatni czy też nie?
Mam miejsca zerowe \(\displaystyle{ x_{1} = 2}\) \(\displaystyle{ x_{2} = - \frac{1}{3}}\) \(\displaystyle{ x_{3} = \frac{3}{2}}\) przez nie ma przechodzic wężyk, dalej nie wiem.
I jeszcze jedno pytanko, kiedy odbija się podwójnie np. na doł lub na górę węzyk?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: yorgin »

Współczynnik przy najwyższej potędze to przy Twoim zapisie iloczyn liczb stojących przy iskach w każdym nawiasie, a więc

\(\displaystyle{ (-1)\cdot 3\cdot 2=-6}\)

Wężyk odbija się, gdy miejsca zerowe są parzystej krotności, tzn przy rozwiązaniu wyjdzie Ci parzyście wiele takich samych miejsc zerowych. Jak jest ich nieparzyście wiele, to wężyk przebija się przez oś.
dzun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 306
Rejestracja: 11 cze 2012, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 98 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: dzun »

ok, mam juz wspołczynnik - ujemny, więc od dołu mam zacząć rysować, ale od której strony, prawej czy lewej?
Wężyk odbija się, gdy miejsca zerowe są parzystej krotności, tzn przy rozwiązaniu wyjdzie Ci parzyście wiele takich samych miejsc zerowych. Jak jest ich nieparzyście wiele, to wężyk przebija się przez oś.
parzyscie wiele np. 2 4 itd, a jak jest np. 3 to przebija, tak?
mam taki przyklad: \(\displaystyle{ (3x - 2)(x - 3)^{3}(x + 1)^{3}(x + 2)^{4} < 0}\)
przy potędze 4 odbija sie ?
Ostatnio zmieniony 26 sty 2013, o 13:25 przez dzun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: yorgin »

Współczynnik ujemny przy najwyżej potędze oznacza, że rysując od prawej strony rysujesz od dołu.

Odpowiedź na Twoje drugie pytanie jest twierdząca. W Twoim przykładzie wężyk zawsze będzie przebijać.
dzun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 306
Rejestracja: 11 cze 2012, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 98 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: dzun »

tutaj jest ten 2 przyklad: \(\displaystyle{ (3x - 2)(x - 3)^{3}(x + 1)^{3}(x + 2)^{4} < 0}\) wtedy przy potędze 4 wezyk sie odbija?
ps. zawsze rysuje sie od prawej strony niezaleznie od wspolczynnika, czy ujemny czy dodatni?
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: Dilectus »

Najlepiej zrobisz, wyciągając przed każdy nawias współczynniki przy x,doprowadzając do sytuacji

\(\displaystyle{ k \cdot(x- x_{1})(x- x_{2}) \cdot .... \cdot (x- x_{n})>0}\)

przy czym tak poustawiaj nawiasy, żeby \(\displaystyle{ x_{1}< x_{2}< ... < x_{n}}\)

Wówczas zaczynasz rysować wykres od prawej strony, stosując zasady przedstawione przez Yorgina, tj.:
Wężyk odbija się, gdy miejsca zerowe są parzystej krotności, tzn przy rozwiązaniu wyjdzie Ci parzyście wiele takich samych miejsc zerowych. Jak jest ich nieparzyście wiele, to wężyk przebija się przez oś.
dzun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 306
Rejestracja: 11 cze 2012, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 98 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: dzun »

dzieki, jeszcze takie pytanie odnosnie funkcji kwadratowej & miejsc zerowych:
rozwiąż nierówność: \(\displaystyle{ (x^{2} - x - 6)(x^{2} + 2x + 3) < 0}\) mam dwa miejsca zerowe, bo drugi nawias nie ma miejsc zerowych i co dalej?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: loitzl9006 »

Dzielisz nierówność obustronnie przez liczbę \(\displaystyle{ (x^2+2x+3)}\) czyli liczbę zawsze dodatnią.

Po podzieleniu:

\(\displaystyle{ x^2-x-6<0}\)

dalej wiadomo: \(\displaystyle{ \Delta, \ x_1, \ x_2}\) i wykres, potem odczytujesz rozw. z wykresu.
dzun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 306
Rejestracja: 11 cze 2012, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 98 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: dzun »

dzieki, jeszcze jedno takie zadanie (podobne):
\(\displaystyle{ (16 - x^{2})(x^{2} + 4)(x^{2} + x + 1)(x^{2} - x - 3) \le 0}\) => dziele przez \(\displaystyle{ (x^{2} + x + 1)}\) i mam \(\displaystyle{ (16 - x^{2})(x^{2} + 4)(x^{2} - x - 3) \ge 0}\)i teraz jak wyliczyć współczynnik czy dodatni czy ujemny?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ (16 - x^{2})(x^{2} + 4)(x^{2} - x - 3) \ge 0}\)
Podziel jeszcze przez \(\displaystyle{ \left( x^2+4\right)}\).
jak wyliczyć współczynnik czy dodatni czy ujemny?
Patrzysz na najwyższą potęgę w każdym z nawiasów. Istotne jest to, czy przed najwyższymi potęgami jest plus czy minus:
\(\displaystyle{ (16 \red - x^{2} \black)(\red x^{2} \black - x - 3) \ge 0}\)

Teraz mnożymy te potęgi (wraz ze znakami, tak naprawdę to one tylko się liczą!):

\(\displaystyle{ -x^2\cdot x^2=-x^4}\)

zatem ujemny współczynnik, bo minus jest.

W Twoim wyjściowym przykładzie

\(\displaystyle{ (2 \red - \black x )(\red + \black 3x + 1)(\red + \black 2x - 3)}\)

minus razy plus razy plus daje minus, więc współczynnik jest ujemny.
dzun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 306
Rejestracja: 11 cze 2012, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 98 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: dzun »

dzieki ;] mysle ze to juz ostatnie pytanie w tym temacie, dany jest wielomian \(\displaystyle{ W(x) = x^{4} + x^{2} - 2}\)
rozwiąż równanie \(\displaystyle{ W(x + 3) = 0}\) i mam: \(\displaystyle{ W(x + 3) = (x + 3)^{4} + (x + 3)^{2} - 2 = 0}\)
nie wiem jak sie do tego zabrac, jak rozlozyc itp. kombinuje tak:
\(\displaystyle{ [(x + 3)^{2}]^{2} + x^{2} + 6x + 9 - 2 = 0}\) => \(\displaystyle{ (x^{2} + 6x + 9)(x^{2} + 6x + 9) + x^{2} + 6x + 7 = 0}\)
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

wspolczynnik przy najwyzszej potedze

Post autor: loitzl9006 »

Można powymnażać wszystko, ale dużo roboty...

\(\displaystyle{ W(x + 3) = (x + 3)^{4} + (x + 3)^{2} - 2 = 0}\)

W tym równaniu podstaw \(\displaystyle{ (x+3)^2=t}\) z założeniem \(\displaystyle{ t>0}\).

Wtedy masz \(\displaystyle{ t^2+t-2=0}\)

Wyznaczasz \(\displaystyle{ \Delta, \ t_1, \ t_2}\), wybierasz dodatnie \(\displaystyle{ t}\), potem robisz podstawienie zwrotne \(\displaystyle{ t=(x+3)^2}\) i rozwiązujesz proste równanie z niewiadomą \(\displaystyle{ x}\).
ODPOWIEDZ