Wielomian Czebyszewa

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
jaga664
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 9 mar 2011, o 19:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 12 razy

Wielomian Czebyszewa

Post autor: jaga664 »

Wielomiany Czebyszewa mają postać:

\(\displaystyle{ T_{n}(x) = cos (n \cdot arccos(x))}\)

przedział ortogonalności wynosi \(\displaystyle{ (-1, 1)}\) dla \(\displaystyle{ n \in (2, 3, 4, 5, 6)}\) wypisz wielomiany, następnie narysuj ich wykresy w przedziale ortogonalności.



Czy bylby ktos w stanie mi to wyjasnic?? prosze o pomoc, bo samemu ciezko mi bedzie do tego dojsc!
szw1710

Wielomian Czebyszewa

Post autor: szw1710 »

\(\displaystyle{ T_0(x)=\cos(0)=1}\).

\(\displaystyle{ T_1(x)=\cos(\arccos(x))=x}\). Dalej:

\(\displaystyle{ T_2(x)=\cos(2\arccos x)=\cos^2(\arccos x)-\sin^2(\arccos x)=\\=
2\cos^2(\arccos x)-1=2x^2-1}\)


Itd. itp. Dalsze jawne wzory są w Wikipedii. Wielomiany Czebyszewa są ważne, bo ich pierwiastki, czyli węzły Czebyszewa, są w pewnym sensie optymalne w interpolacji wielomianowej.

Czebyszew otrzymał je analizując ruch kół lokomotywy.

Wielomiany ortogonalne wyznacza się też pewnym wzorem rekurencyjnym. Zawsze taką rekurencję można znaleźć.
jaga664
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 9 mar 2011, o 19:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 12 razy

Wielomian Czebyszewa

Post autor: jaga664 »

Czyli ja zaczynam od \(\displaystyle{ T_{2}(x)}\) do \(\displaystyle{ T_{6}(x)}\) i następnie rysuje do każdego \(\displaystyle{ T_{n}(x)}\) wykres.
Mam jeszcze jedno pytanie pod \(\displaystyle{ x}\) podstawiam obojętnie jaką liczby, tak?
ODPOWIEDZ