NWD Wielomianów

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Kasik22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 17 lis 2012, o 12:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

NWD Wielomianów

Post autor: Kasik22 »

Witam wszystkich próbuje rozwiązać następujące zadanie :
Wyznaczyć
\(\displaystyle{ NWD(f(x)=4+2x+9x^2+4x^3+x^4+3x^5, g(x)=7+2x+8x^2+x^3+7x^4+3x^5 )}\)
w pierścieniu wielomianów \(\displaystyle{ \ZZ_{11}[x]}\)
Wybierz jedną odpowiedź:
a. \(\displaystyle{ 9+2x+4x^2+3x^3}\)

b. \(\displaystyle{ 9+2x+4x^2+4x^3}\)

c. \(\displaystyle{ 9+3x+4x^2+3x^3}\)

d. \(\displaystyle{ 9+4x+2x^2+3x^3}\)
Udało mi się dojść do następujących rozwiązań:
\(\displaystyle{ g(x)=(x-3)(x-4)(x-6)(3x^2+2x+8)}\) zaś
\(\displaystyle{ g(x)=(x-6)(3x^4+8x^3+8x^2+2x+3)}\) i nie wiem co mam teraz robić, proszę o pomoc,bo jest to dla mnie bardzo ważne
Ostatnio zmieniony 19 gru 2012, o 09:23 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

NWD Wielomianów

Post autor: Rogal »

Możesz zawsze wziąć każdą z odpowiedzi i podzielić wielomiany f i g przez nią.
Kasik22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 17 lis 2012, o 12:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

NWD Wielomianów

Post autor: Kasik22 »

i właśnie w tym u mnie tkwi błąd, ilekroć robię to z tej strony, to reszta nie chce mi wyjść w obu wielomianach równa \(\displaystyle{ 0}\) :/
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

NWD Wielomianów

Post autor: Rogal »

Widać, żadna z podanych odpowiedzi nie jest prawidłowa lub popełniasz jakiś błąd przy dzieleniu, innej możliwości nie ma.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6908
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

NWD Wielomianów

Post autor: Mariusz M »

Możesz ten NWD policzyć biorąc reszty z dzielenia
(algorytm Euklidesa z dzieleniem modulo)
Kasik22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 17 lis 2012, o 12:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

NWD Wielomianów

Post autor: Kasik22 »

Tak, starałam się dojść tym sposobem, aczkolwiek wynik który mi wyszedł nie był uwzględniony w podanych odpowiedziach, natomiast zastanawia mnie jedna kwestia dotycząca tego sposobu w \(\displaystyle{ \mathbb{Z_11}}\),tzn nauczycielka nam powiedziała na zajęciach, że jak będziemy rozwiązywać te zadanie, to niekonieczne znajdziemy nasz wynik. Dodała do tego, że nie mamy się tym martwić, ponieważ należy pomnożyć przez liczby odwracalne (czy coś podobnego) nasz wynik -mówiła to w kontekście stowarzyszenia-lecz ja tego nie rozumiem, czy wy jesteście wstanie to wytłumaczyć?
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

NWD Wielomianów

Post autor: Rogal »

Myślę, że nauczycielce chodziło o to, że robiąc choćby tak jak Ty, czyli używając minusów możesz otrzymać gdzieś na przykład \(\displaystyle{ -3x^{2}}\), a odpowiedziach będzie \(\displaystyle{ 8x^{2}}\).
Kasik22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 17 lis 2012, o 12:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

NWD Wielomianów

Post autor: Kasik22 »

Tak, to co piszesz jest prawdą, aczkolwiek chodziło mi o co innego, lecz mogłam źle to ująć. Natomiast w książce "algebra" A.Białynicki-Birula znalazłam bardzo ważne informacje:
"Jeśli wielomian \(\displaystyle{ f}\) nie jest unormowany, to wyznaczenie ilorazu i reszty nie zawsze jest możliwe. Na przykład, w pierścieniu \(\displaystyle{ \mathbb{Z}[x]}\) nie istnieją wielomiany \(\displaystyle{ q}\) i \(\displaystyle{ r}\) takie, że \(\displaystyle{ x=(2x)q+r, st(r)<1.}\) Można jednak zawsze pomnożyć wielomian \(\displaystyle{ g}\) przez taką potęgę \(\displaystyle{ f^{l}_{n}}\) najwyższego współczynnika \(\displaystyle{ f_{n}}\) wielomianu \(\displaystyle{ f}\), żeby dzielenie z resztą wielomianu \(\displaystyle{ f^{l}_{n}g}\) przez wielomian \(\displaystyle{ f}\) było wykonalne w pierścieniu \(\displaystyle{ \mathbb{P}[x]}\)""
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

NWD Wielomianów

Post autor: Rogal »

Tak, ale Ty masz współczynniki z ciała, więc ta kwestia tutaj nie zajdzie.
Kasik22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 17 lis 2012, o 12:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

NWD Wielomianów

Post autor: Kasik22 »

ale w myśl tego co tu na forum jest napisane, to wychodziłoby że żadna odpowiedź nie jest poprawna do tego zadania, a to nie jest możliwe, gdyż trudność tego zadania -tak mi się zdaje- polega na tym, że coś trzeba zrobić przed, bądź po zastosowaniu np algorytmu Euklidesa by dojść do poprawnego rozwiązania

-- 18 gru 2012, o 18:41 --

więc juz nie wiem co mam robić, by to rozwiązać poprawnie
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

NWD Wielomianów

Post autor: Rogal »

Niestety, wedle wszelkich znaków na Niebie i Ziemi, czyli w tym przypadku według schematu Hornera zachodzą następujące rozkłady w \(\displaystyle{ \mathbb{Z}_{11}[x]:}\)
\(\displaystyle{ f(x) = (x+7)(x+5)(3x^{3}+9x^{2}+2) \\ g(x) = (x+8)(3x^{4}+5x^{3}+5x^{2}+x+5) \\ NWD(f, g) = 1}\)
W sumie dobrze, że się ostatnio w szkole Hornera nauczyłem, bo to jednak potężny algorytm. :-)
ODPOWIEDZ