wyznacz a i b

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
niuni3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 64 razy

wyznacz a i b

Post autor: niuni3k »

Wyznacz \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) tak aby wielomian \(\displaystyle{ W(x) = x^3 + ax^2+bx-5}\) był podzielny przez wielomian \(\displaystyle{ Q(x) = x^2+x+1}\)
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

wyznacz a i b

Post autor: bb314 »

Musi zachodzić równość
\(\displaystyle{ x^3 + ax^2+bx-5\equiv( x^2+x+1)(x-5)}\)

wymnóż prawą stronę i porównaj współczynniki przy \(\displaystyle{ x^2\ \ i\ \ x}\)
niuni3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 22 kwie 2012, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 64 razy

wyznacz a i b

Post autor: niuni3k »

Nie za bardzo rozumiem skąd \(\displaystyle{ x-5}\) po prawej stronie.

A i mam jeszcze pytanie, jeśli muszę wykonać dzielenie a w dzielnej mam parametr to mogę skorzystać ze schematu Hornera, będzie łatwiej?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

wyznacz a i b

Post autor: loitzl9006 »

Zauważ, że współczynnik przy \(\displaystyle{ x^3}\) wielomianu \(\displaystyle{ W(x)}\) jest równy \(\displaystyle{ 1}\). A wyraz wolny równa się \(\displaystyle{ -5}\).
\(\displaystyle{ W(x)}\), podzielony przez \(\displaystyle{ x^2+x+1}\) daje jakiś wielomian liniowy \(\displaystyle{ Q(x).}\) Zatem \(\displaystyle{ W(x)}\) jest iloczynem wielomianów : \(\displaystyle{ Q(x)=mx+n}\) i \(\displaystyle{ x^2+x+1}\). Współczynnik przy najwyższej potędze \(\displaystyle{ W(x)}\) jest równy iloczynowi współczynników przy najwyższych potęgach dwóch pozostałych wielomianów. Zatem

\(\displaystyle{ 1=1 \cdot m \Rightarrow m=1}\)

Wyraz wolny \(\displaystyle{ W(x)}\) jest równy iloczynowi wyrazów wolnych dwóch pozostałych wielomianów. Zatem

\(\displaystyle{ -5=1 \cdot n \Rightarrow n=-5}\)

Czyli \(\displaystyle{ Q(x)=x-5}\)
A i mam jeszcze pytanie, jeśli muszę wykonać dzielenie a w dzielnej mam parametr to mogę skorzystać ze schematu Hornera, będzie łatwiej?
Jeżeli ta dzielna jest wielomianem pierwszego stopnia, np. \(\displaystyle{ (x-m)}\) albo \(\displaystyle{ (x-m^2+3m+1)}\), to tak, Hornerem jest łatwiej. Jak wyższego stopnia, np. \(\displaystyle{ (x^2+2mx-m)}\) - to dziel pisemnie.
ODPOWIEDZ