Reszta wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Incandence
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 12 wrz 2011, o 17:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ok. Warszawy
Podziękował: 6 razy

Reszta wielomianu

Post autor: Incandence »

Mam problem z zadaniem tego typu, przeszukałam całe forum, ale nie ma konkretnego sposobu rozwiązania go... Ktoś wie jak je zrobić?

Reszta z dzielenia wielomianu W(x) przez trójmian kwadratowy \(\displaystyle{ P(x)=x ^{2}+2x-3}\) jest równa \(\displaystyle{ R(x)=2x+5}\). Wyznacz resztę z dzielenia tego wielomianu przez dwumian \(\displaystyle{ (x-1)}\).
szw1710

Reszta wielomianu

Post autor: szw1710 »

Wskazówki:
1. \(\displaystyle{ x^2+2x-3=(x-1)(x+3)}\)
2. Ile wynosi reszta z dzielenia wielomianu \(\displaystyle{ Q(x)}\) stopnia \(\displaystyle{ \ge 1}\) przez \(\displaystyle{ x-a}\)?

Odp. Szukana w wyjściowym zadaniu reszta wynosi \(\displaystyle{ 7.}\)
Incandence
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 12 wrz 2011, o 17:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ok. Warszawy
Podziękował: 6 razy

Reszta wielomianu

Post autor: Incandence »

Do rozkładu iloczynowego to i ja doszłam, do stopnia reszty też, tylko nie umiem tego ogarnąć w spójną całość i logicznie zapisać rozwiązania. Ale mimo wszystko dziękuję za wskazówki.

PS można jednak prosić o całe rozwiązanie?
szw1710

Reszta wielomianu

Post autor: szw1710 »

Ode mnie pełnego rozwiązania nie dostaniesz. I tak masz odpowiedź. Więc wskazówkę 1 masz opanowaną? Zastanów się nad wskazówką 2 i jakoś to z sobą połącz. Mogę sprawdzić Twoje rozwiązanie. Napisz, co najwyżej będzie źle. Ale na błędach się uczymy i nikt Cię tu nie skrytykuje.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Reszta wielomianu

Post autor: Mariusz M »

Ta reszta to
\(\displaystyle{ Q\left( a\right)}\)

czyli w twoim przypadku wystarczy policzyć

\(\displaystyle{ R\left( 1\right)}\)
ODPOWIEDZ