Pierwiastki pochodnej i pierwiastki rzeczywiste W(x) z OMa

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

Pierwiastki pochodnej i pierwiastki rzeczywiste W(x) z OMa

Post autor: wiedzmac »

Witam,
Rozwiązywałem właśnie zadanko o wielomianach ( ) i natrafiłem na pewne zagadnienie, którego nie rozumiem.

Chodzi mi dokładnie o ten moment :
Wynika stąd, że na to, by wielomian \(\displaystyle{ f}\) miał trzy pierwiastki rzeczywiste (licząc z krotnościami) potrzeba i wystarcza, by \(\displaystyle{ f(t_1) \geq 0}\), \(\displaystyle{ f(t_2) \leq 0}\)
Czy mógłbym mi ktoś skąd wziął się ostatni warunek? Jest to jakieś twierdzenie albo znana zależność? A może jest jakieś fajne uogólnienie takiego problemu ?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi,
Bartosz Bednarczyk
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Pierwiastki pochodnej i pierwiastki rzeczywiste W(x) z OMa

Post autor: Funktor »

Skoro w podanych punktach funkcja ma ekstrema to znaczy że na prawo i lewo od nich jest malejąca/rosnąca.skoro tak aby posiadała 3 pierwiastki to musi przyjmować przeciwne znaki w podanych punktach. ( łatwo to zobaczyć jak się zrobi rysunek )-- 27 lip 2012, o 22:49 --zt może trochę jaśniej mówiąc, ten warunek z wartościami ( dadatnie ujemne ) narzuca się już sam. ( mam nadzieję że jaśniej )
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

Pierwiastki pochodnej i pierwiastki rzeczywiste W(x) z OMa

Post autor: wiedzmac »

Dzięki.
Wszystko zrozumiałem, a temat uważam za zamknięty.
Pozdrawiam,
Bartosz Bednarczyk
ODPOWIEDZ