rozkład wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
wisnia80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 cze 2012, o 19:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 1 raz

rozkład wielomianu

Post autor: wisnia80 »

Niech wielomian \(\displaystyle{ f\in \mathbb R [x]}\), niech \(\displaystyle{ c_i}\) dla \(\displaystyle{ i=1,...,n}\) będą jego pierwiastkami. Wówczas korzystając z wniosku z zasadniczego tw algebry wielomian ten możemy przedstaqwić w postaci:

\(\displaystyle{ f(x)= \prod_{i=1}^{n}(x-c_i)^{m_i} \cdot g(x)}\)
gdzie \(\displaystyle{ g(x)}\) to trójmiany kwadratowe które nie mają miejsc zerowych w \(\displaystyle{ \mathbb R}\).
Zatem \(\displaystyle{ g(x)}\) przyjmuje stały znak na całej osi \(\displaystyle{ \mathbb R}\).

Przyjmimy ze \(\displaystyle{ g(x)>0}\)dla każdego \(\displaystyle{ x\in \mathbb R}\).

Rozważmy funkcje występujące w rozkładzie wielomianu \(\displaystyle{ f}\).

\(\displaystyle{ \begin{cases} L_i(x):=(x-c_i)^{m_i} \\ l_i:=x-c_i \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ i=1,2,..., n.}\)

Jeśli \(\displaystyle{ l_i(x)}\) zmienia znak w przedziale \(\displaystyle{ (a,b)}\) to \(\displaystyle{ c_i \in (a,b)}\) i mamy \(\displaystyle{ l_i(a)<0<l_i(b)}\). Zauważmy, że \(\displaystyle{ L_i(x)}\) zmienia znak w przedziale \(\displaystyle{ (a,b)}\) wtedy i tylko wtedy gdy w tym przedziale zmienia znak \(\displaystyle{ l_i(x)}\) i gdy \(\displaystyle{ m_i}\) jest liczbą nieparzystą.

Dlaczego musi być liczbą nieparzystą?-- 16 lip 2012, o 18:25 --o rany...bo jak jest parzysta potęga to wykres funkcji się odbija a jak nieparzysta to przecina oś.....heh...to już sobie wyjaśniłam
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

rozkład wielomianu

Post autor: ares41 »

Niech \(\displaystyle{ m_i}\) będzie parzysta, wtedy dla dowolnego \(\displaystyle{ x<c_i}\) jest \(\displaystyle{ L_i(x)>0}\), a dla dowolnego \(\displaystyle{ x>c_i}\) również \(\displaystyle{ L_i(x)>0}\),
ponieważ wtedy jest \(\displaystyle{ L_i(x)=((x-c_i)^k)^2}\), gdzie \(\displaystyle{ m_i=2k,\ k\in \ZZ}\), a kwadrat dowolnej niezerowej liczby rzeczywistej jest dodatni.

Dla \(\displaystyle{ m_i=2k+1}\) ( dla pewnego całkowitego \(\displaystyle{ k}\)) mamy \(\displaystyle{ L_i(x)=(x-c_i)^{2k+1}=((x-c_i)^{k})^2(x-c_i)}\). Jeżeli \(\displaystyle{ x-c_i}\) zmienia znak to i \(\displaystyle{ L_i(x)}\) także.
ODPOWIEDZ