monotoniczność wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
wisnia80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 cze 2012, o 19:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 1 raz

monotoniczność wielomianu

Post autor: wisnia80 »

Dlaczego w dowolnym wielomianie, gdy weźmiemy dwa kolejne pierwiastki tego wielomianu to najpierw przechodząc przez pierwszy pierwiastek funkcja musi rosnąć,a później przechodząc przez drugi musi maleć i na odwrót, najpierw maleć a później rosnąć? z czego to wynika? Nasuwa mi się twierdzenie Dorboux, ale nie umiem togo stosownie przełożyć na język matematyki...wszystko to wydaje się bardzo intuicyjne i "normalne" ale muszę to stosownie uzasadnić...
Wiemy, że między dwoma pierwiastkami wielomian ma stały znak...no i co?
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

monotoniczność wielomianu

Post autor: bartek118 »

No właśnie, ma stały znak. Czyli jeśli najpierw funkcja rosła, to ten znak jest dodatni, żeby zatem z tego znaku mogła wartość spaść do 0, to funkcja na pewnym otoczeniu drugiego pierwiastka musi maleć. Formalnie, to policz pochodną i zbadaj przebieg tego wielomianu przy jej pomocy.
wisnia80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 cze 2012, o 19:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 1 raz

monotoniczność wielomianu

Post autor: wisnia80 »

tyle, że nie mam konkretnego wielomianu wiec nie bardzo sobie mogę obliczyć, potrzebuję to do dowodu twierdzenia więc cały czas operuję na symbolach
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

monotoniczność wielomianu

Post autor: Majeskas »

To wynika z twierdzenia Rolle'a.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

monotoniczność wielomianu

Post autor: bartek118 »

Z twierdzenia Rolle'a wynika, że jest tam przynajmniej jeden punkt zerowania się pochodnej, co nie oznacza, że jedyny. (W połączeniu z policzeniem pochodnej da już to rozwiązanie - między każdymi kolejnymi miejscami zerowymi twierdzenie Rolle'a mówi, że pochodna się przynajmniej raz tam zeruje, ale jakiego stopnia jest pochodna tego wielomianu? )
wisnia80
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 cze 2012, o 19:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 1 raz

monotoniczność wielomianu

Post autor: wisnia80 »

hmmm....odpowiedź jaką uzyslałam jako prawidłowe rozwiązanie brzmi:
"Niech, że \(\displaystyle{ \varphi \in \mathbb R [x]}\) oraz \(\displaystyle{ x_1,x_2}\) będą dwoma kolejnymi pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ \varphi}\) takie, że \(\displaystyle{ x_1, x_2 \in \mathbb R}\) oraz \(\displaystyle{ x_1<x_2}\) Wielomian jest funkcją ciągłą, między kolejnymi pierwiastkami wielomian \(\displaystyle{ \varphi}\) ma stały znak. Możliwe sa dwa przypadki:

1. dla \(\displaystyle{ x\in(x_1,x_2), \varphi (x)>0}\),
2. dla \(\displaystyle{ x\in(x_1,x_2), \varphi (x)<0}\).

Ad 1. Funkcja \(\displaystyle{ \varphi}\) musi być rosnąca w pewnym przedziale \(\displaystyle{ U_1}\) zawartym w \(\displaystyle{ (x_1,x_2)}\) oraz malejąca w przedziale \(\displaystyle{ U_2}\) zawartym w przedziale \(\displaystyle{ (x_1,x_2)}\). Z kursu analizy wiemy, że w tych przedziałach pochodna \(\displaystyle{ \varphi '}\)jest odpowiednio dodatnia i ujemna"
Więc jednak nie potrzeba było się doszukiwać tego tak dokładnie jak myślałam, ale dziękuje.
ODPOWIEDZ