Dziwny wielomian

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Robertolog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XXXXXXX
Podziękował: 5 razy

Dziwny wielomian

Post autor: Robertolog »

Wymyśliłem sobie taki oto wielomian \(\displaystyle{ x^{ \frac{3}{2} }+2 x^{ \frac{1}{3} }=4}\) i teraz głowię się jak go rozwiązać. Najpierw próbowałem pozbyć się potęg ułamkowych oraz podstawiłem za \(\displaystyle{ x^{ \frac{1}{3} }=t}\). Wyszedł mi taki wielomian \(\displaystyle{ t^{9}-4 t^{2}+16t-16=0}\). Dalej niestety nie wiem jak postępować. Postaci iloczynowej zrobić nie idzie. Podstawić też nie ma za bardzo za co. Wynik powinien wyjść ok 1,44. Dziękuję za wszelką pomoc.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Dziwny wielomian

Post autor: »

Robertolog pisze:Wymyśliłem sobie taki oto wielomian \(\displaystyle{ x^{ \frac{3}{2} }+2 x^{ \frac{1}{3} }=4}\)
To nie jest wielomian, tylko równanie. I to równanie nie jest absolutnie wielomianowe, chodź da się do takiego sprowadzić stosownym podstawieniem, którym nie jest jednak:
\(\displaystyle{ x^{ \frac{1}{3} }=t}\)
tylko:
\(\displaystyle{ x^{\frac 16}=t}\),
po którym w żadnym razie nie wychodzi równanie:
\(\displaystyle{ t^{9}-4 t^{2}+16t-16=0}\)
...tylko:
\(\displaystyle{ t^9+2t^2-4=0}\)
Dalej niestety nie wiem jak postępować.
Nie ma ogólnych metod na rozwiązywanie równań wielomianowych stopnia większego niż cztery - to . W tym wypadku można podać jedynie przybliżone rozwiązanie.

Q.
Robertolog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: XXXXXXX
Podziękował: 5 razy

Dziwny wielomian

Post autor: Robertolog »

Ja robiłem troszkę inaczej:
\(\displaystyle{ x^{ \frac{3}{2} }=4- x^{\frac{1}{3}}}\) <- obustronnie podnoszę do potęgi 2
\(\displaystyle{ x^{3}= 2^{2} (2- x^{\frac{1}{3} })^{2}}\) <- dalej porządkowałem strony
\(\displaystyle{ \frac{ x^{3} }{4}=4-4x^{\frac{1}{3}}+x^{\frac{2}{3}}}\)
\(\displaystyle{ \frac{ x^{3}-16 }{4}= x^{ \frac{1}{3} }(x^{ \frac{1}{3} }-4)}\) <- za \(\displaystyle{ x^{ \frac{1}{3} }}\) wstawiam \(\displaystyle{ t}\)
\(\displaystyle{ \frac{ t^{9}-16 }{4} =t(t-4)}\) <- po uporządkowaniu
\(\displaystyle{ t^{9}-4t^{2}+16t-16=0}\)

Chyba wszystko dobrze zrobiłem w tych przekształceniach. Ponadto jeśli nie jest to równanie wielomianowe to jak je nazwać (chciałbym wiedzieć na przyszłość)? Jak to zadanie rozwiązać metodą Newtona (chyba w tej metodzie można otrzymać przybliżony wynik tej funkcji)?
ODPOWIEDZ