Wykazywanie prawdziwości rozwiązania

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Szab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 29 lis 2011, o 21:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mrągowo
Podziękował: 2 razy

Wykazywanie prawdziwości rozwiązania

Post autor: Szab »

Dzień dobry. Mam takie oto zadanie:
Wykaż, że jedynymi rozwiązaniem równania
\(\displaystyle{ x^{5} - 2x^{4} + 2x^{3} - 2x^{2} + 2x - 1 = 0}\) jest liczba 1.
Próbowałem się do tego zabrać z Twierdzenia Bezouta i udowadniać to szukając pierwiastków wymiernych ale wtedy doszedłem do wniosku, że przecież liczby niewymierne też mogłyby być rozwiązaniem takiego cuda. Czy mógłby mi ktoś pomóc?
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Wykazywanie prawdziwości rozwiązania

Post autor: silicium2002 »

EDIT: to chyba jednak tak prosto nie idzie.

Podziel przez (x-1) i dostaniesz wielomian czwartego stopnia,a potem wykorzystaj pochodne zobaczysz jaki przebieg ma funkcja i sprawdzisz lokalne minima, jak wyjdą ci że są dodatnie to znaczy że funkcja nie ma miejsc zerowych.
Szab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 29 lis 2011, o 21:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mrągowo
Podziękował: 2 razy

Wykazywanie prawdziwości rozwiązania

Post autor: Szab »

Em. W szkole średniej nie ma analizy wiec pochodne, minima, całki nie wchodzą w gre :/
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wykazywanie prawdziwości rozwiązania

Post autor: Marcinek665 »

To jest równoważne:

\(\displaystyle{ (x-1)(x^4 - x^3 + x^2 - x + 1) = 0}\)

Załóżmy, że \(\displaystyle{ x \neq 1}\) i podzielmy wnętrze nawiasu przez \(\displaystyle{ x^2}\) otrzymując:

\(\displaystyle{ x^2 - x + 1 - \frac{1}{x} + \frac{1}{x^2} = 0}\)

Podstawmy \(\displaystyle{ t= x + \frac{1}{x}}\) i uszeregujmy jakoś fajnie te liczby:

\(\displaystyle{ x^2 + \frac{1}{x^2} - \left(x + \frac{1}{x}\right) + 1 = 0}\)

Ale \(\displaystyle{ x^2 + \frac{1}{x^2} = \left( x+ \frac{1}{x}\right)^2 - 2}\), więc mamy:

\(\displaystyle{ \left( x+ \frac{1}{x}\right)^2 - 2 - \left(x + \frac{1}{x}\right) + 1 = 0}\)

\(\displaystyle{ \left( x+ \frac{1}{x}\right)^2 - \left(x + \frac{1}{x}\right) - 1 = 0}\)

\(\displaystyle{ t^2 - t - 1 = 0}\)

\(\displaystyle{ t= \frac{1}{2}(1 + \sqrt{5})}\) lub \(\displaystyle{ t=\frac{1}{2}(1 - \sqrt{5})}\)

Pokazanie, że równania \(\displaystyle{ x+\frac{1}{x} = \frac{1}{2}(1 + \sqrt{5})}\) oraz \(\displaystyle{ x+\frac{1}{x} = \frac{1}{2}(1 - \sqrt{5})}\) nie mają rozwiązań w liczbach rzeczywistych pozostawiam jako proste ćwiczenie.
ODPOWIEDZ