liczba rozwiązań równania

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
gawli
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 10 mar 2012, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: gawli »

zad.
Liczba rozwiązań równania\(\displaystyle{ (x-2)(x ^{2}+1 )=(x-2)(x ^{2}+9 )}\) jest równa?


1.Patrząc na równość od razu widać jeden podwójny pierwiastek (\(\displaystyle{ x=2}\)).

2.Mnożąc obustronnie przez \(\displaystyle{ (x-2)(x ^{2}+9 )}\) po lewej iloraz zamieniamy na iloczyn , a po lewej zostaje \(\displaystyle{ 1}\). Dalej postępuję jak w punkcie 1.

3.Po rozpisaniu mamy

\(\displaystyle{ x ^{3}+x-2x ^{2}-2=x ^{3}+9x-2x ^{2} -18\\16=8x\\x=2}\)

Które podejście jest prawidłowe ?
Ostatnio zmieniony 24 mar 2012, o 23:43 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: Jan Kraszewski »

gawli pisze:2.Mnożąc obustronnie przez \(\displaystyle{ (x-2)(x ^{2}+9 )}\) po lewej iloraz zamieniamy na iloczyn
A gdzie Ty tu iloraz widzisz? Chyba chciałeś dzielić i zamienić iloczyn na iloraz...
gawli pisze:Które podejście jest prawidłowe ?
Pierwsze jest zbyt skrótowe - trzeba jeszcze uzasadnić, że nie ma innych pierwiastków.

Drugie jest niepoprawne - nie wolno Ci dzielić przez coś, co może być zerem.

Trzecie jest poprawne.

Ja osobiście wybrałbym lekko zmodyfikowane rozwiązanie pierwsze, ale to kwestia gustu.

JK
Awatar użytkownika
gawli
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 10 mar 2012, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: gawli »

Racja w 2. chciałem obustronnie dzielić
Przyzwyczajony jestem , że równanie ma po jednej stronie iloczyn i to z niego szukam pierwiastków. Gdyby w tym równaniu po prawej stronie pojawiła się dowolna liczba , iloczyn bądź dowolny wielomian pierwiastkami były by winiki prawej strony przyrównane do zera i lewej strony również przyrównanej do zera ?(przy wielomianie oczywiście zamina na postać iloczynową)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: Jan Kraszewski »

gawli pisze:Gdyby w tym równaniu po prawej stronie pojawiła się dowolna liczba , iloczyn bądź dowolny wielomian pierwiastkami były by winiki prawej strony przyrównane do zera i lewej strony również przyrównanej do zera ?(przy wielomianie oczywiście zamina na postać iloczynową)
No skąd.

Dlaczego obie strony miałyby być równe zero?

JK
Awatar użytkownika
gawli
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 10 mar 2012, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: gawli »

jak w przykładzie \(\displaystyle{ (x-2)(x ^{2}+1 )=(x-2)(x ^{2}+9 )}\)

lewe dwa nawiasy przyrównane do zera i prawe nawiasy.
To w przypadku \(\displaystyle{ (x-1)(x-2)=1}\) są 2 rozwiązania(\(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ 2}\))bez wymnażania nawiasów i przenoszenia 1 na lewo
W \(\displaystyle{ (x-1)(x-2)=(x-3)}\) są 3 rozwiązania (\(\displaystyle{ 1,2,3}\))?
Ja osobiście wybrałbym lekko zmodyfikowane rozwiązanie pierwsze, ale to kwestia gustu.
Proszę o jego przedstawienie.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2012, o 23:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: Jan Kraszewski »

gawli pisze:jak w przykładzie \(\displaystyle{ (x-2)(x ^{2}+1 )=(x-2)(x ^{2}+9 )}\)

lewe dwa nawiasy przyrównane do zera i prawe nawiasy.
To w przypadku \(\displaystyle{ (x-1)(x-2)=1}\) są 2 rozwiązania(\(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ 2}\))bez wymnażania nawiasów i przenoszenia 1 na lewo
W \(\displaystyle{ (x-1)(x-2)=(x-3)}\) są 3 rozwiązania (\(\displaystyle{ 1,2,3}\))?


Mam wrażenie, że zupełnie nie rozumiesz tego, co robisz, a to w matematyce zabójcze.

Sprawdziłeś, czy Twoje "rozwiązania" są istotnie rozwiązaniami?

JK
Awatar użytkownika
gawli
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 10 mar 2012, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: gawli »

Napisałem to w formie pytania ,aby się dowiedzieć , czy dobrze myślę.
Do tej pory myślałem , że rozwiązaniem równania , są miejsca zerowe .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

liczba rozwiązań równania

Post autor: Jan Kraszewski »

gawli pisze:Napisałem to w formie pytania ,aby się dowiedzieć , czy dobrze myślę.
Źle. Zupełnie.
gawli pisze:Do tej pory myślałem , że rozwiązaniem równania są miejsca zerowe .
Rozwiązaniem równania jest liczba, po wstawieniu której w miejsce niewiadomej otrzymujemy tożsamość. Powinieneś to wiedzieć mniej więcej od momentu, kiedy pierwszy raz w życiu zobaczyłeś równanie.

Nie jest to złośliwość, po prostu mam wrażenie, że uczysz się matematyki mechanicznie, bez dobrego zrozumienia pojęć, którymi operujesz.

JK
ODPOWIEDZ