wielomian z parametrem

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
matekleliczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 23 gru 2005, o 11:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 17 razy

wielomian z parametrem

Post autor: matekleliczek »

Wielomian\(\displaystyle{ W(x)=(m-4)x^3-(m+6)x^2-(m-1)x+m+3}\) jest podzielny przez x+1 dla jakich wartośći parametru m wielomian ma dokładnie dwa pierwiastki
grzegorz87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 29 gru 2006, o 15:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnowskie Gory
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 53 razy

wielomian z parametrem

Post autor: grzegorz87 »

https://matematyka.pl/viewtopic.php?t=28706 --> to samo zadanie jest tutaj
Awatar użytkownika
matekleliczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 23 gru 2005, o 11:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 17 razy

wielomian z parametrem

Post autor: matekleliczek »

dzięki za link ale nadal nie wiem jak to zrobić mi wysło\(\displaystyle{ m=-4\frac{1}{3}}\)lub\(\displaystyle{ m=4}\) a w książce zaś mają w odpowiedziach \(\displaystyle{ m=-4\frac{1}{3}}\) lub \(\displaystyle{ m=-\frac{1}{4}}\) jak sprawdzałem w komputrze to wszystkie 3 odpowiedzi są dobre co nie zmienia faktu że nie wiem jak to zrobić
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Tristan »

Po podzieleniu wielomianu W przez (x+1) uzyskujemy wielomian \(\displaystyle{ G(x)=(m-4)x^2=(2m+2)x+m+3}\). Chcemy, aby miał on jeden pierwiastek LUB, aby miał dwa pierwiastki, ale jednym z nich było x=-1. Z pierwszego warunku mamy \(\displaystyle{ \Delta=0}\), z czego mamy \(\displaystyle{ m=-4 \frac{1}{3}}\). Również w pierwszym warunku mamy możliwość, że współczynnik przy \(\displaystyle{ x^2}\) jest równy zero, czyli \(\displaystyle{ m=4}\). Z drugiego warunku układamy równanie \(\displaystyle{ G(-1)=0}\), z którego otrzymujemy, że \(\displaystyle{ m=-\frac{1}{4}}\). Tak więc rzeczywiście wszystkie 3 możliwości są poprawne.
ODPOWIEDZ