Równanie trzeciego stopnia

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
forget24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 5 lis 2011, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Równanie trzeciego stopnia

Post autor: forget24 »

Jakie są warunki konieczne i wystarczające na \(\displaystyle{ a,b \in R}\), tak aby równanie \(\displaystyle{ x^{3} + ax +b = 0}\) miało dokładnie trzy rozwiązania rzeczywiste?
Z czego powinienem skorzystać?
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Równanie trzeciego stopnia

Post autor: Marcinek665 »

Tutaj znajdziesz artykuł poświęcony w całości równaniom 3 i 4 stopnia. Jest tam też odpowiedź na Twoje pytanie

122194.htm
forget24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 5 lis 2011, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Równanie trzeciego stopnia

Post autor: forget24 »

Nie wiem dlaczego, ale nie potrafię dalej znaleźć rozwiązania mojego problemu, chodzi mi o to, że mam np. dany wzór na rozwiązanie równania trzeciego stopnia, ale dotyczy to przypadku gdy pierwiastek jest tylko jeden, dotyczy też to warunku na deltę we wzorze Cardano. Która metoda pozwoliłaby mi odpowiedzieć na to pytanie?
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

Równanie trzeciego stopnia

Post autor: tatteredspire »

Jak masz wielomian \(\displaystyle{ W(x)=ax^3+bx^2+cx+d}\), gdzie \(\displaystyle{ a,b,c,d \in \mathbb{R}}\) dla którego zachodzi zależność \(\displaystyle{ \frac{\left(\frac{-\frac{b^3}{27a^2}+\frac{b^3}{9a^2}-\frac{cb}{3a}+d}{a}\right)^2}{4}+\frac{\left(\frac{\frac{b^2}{3a}-\frac{2b^2}{3a}+c}{a}\right)^3}{27}<0}\), to wielomian ten ma 3 pierwiastki rzeczywiste (jeśli ta zależność nie zachodzi, to nie ma trzech pierwiastków rzeczywistych), które wyrażają się wzorami

\(\displaystyle{ x_1=2\sqrt{-\frac{\frac{\frac{b^2}{3a}-\frac{2b^2}{3a}+c}{a}}{3}} \cdot \cos \frac{ \alpha }{3}-\frac{b}{3a} \\ x_2=2\sqrt{-\frac{\frac{\frac{b^2}{3a}-\frac{2b^2}{3a}+c}{a}}{3}} \cdot \cos \left(\frac{ \alpha }{3}+\frac{2\pi}{3}\right)-\frac{b}{3a} \\ x_3=2\sqrt{-\frac{\frac{\frac{b^2}{3a}-\frac{2b^2}{3a}+c}{a}}{3}} \cdot \cos \left(\frac{ \alpha }{3}+\frac{4\pi}{3}\right)-\frac{b}{3a}}\)

gdzie \(\displaystyle{ \cos \alpha =\frac{3\frac{-\frac{b^3}{27a^2}+\frac{b^3}{9a^2}-\frac{cb}{3a}+d}{a}}{2\frac{\frac{b^2}{3a}-\frac{2b^2}{3a}+c}{a}\sqrt{-\frac{\frac{\frac{b^2}{3a}-\frac{2b^2}{3a}+c}{a}}{3}}}}\)
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Równanie trzeciego stopnia

Post autor: Marcinek665 »

forget24 pisze:Nie wiem dlaczego, ale nie potrafię dalej znaleźć rozwiązania mojego problemu, chodzi mi o to, że mam np. dany wzór na rozwiązanie równania trzeciego stopnia, ale dotyczy to przypadku gdy pierwiastek jest tylko jeden, dotyczy też to warunku na deltę we wzorze Cardano. Która metoda pozwoliłaby mi odpowiedzieć na to pytanie?
mol_ksiazkowy pisze:Uwaga:
Wyrażenie występujące pod pierwiastkiem kwadratowym w powyższym wzorze Cardano zwie się delta czyli wyróżnik równania . Ma miejsce ważny fakt: Jeśli \(\displaystyle{ \Delta > 0}\) , to równanie (A) ma dokładnie jeden pierwiastek rzeczywisty dany powyżej wyprowadzonym wzorem.

\(\displaystyle{ \Delta=\frac{q^{2}}{4}+\frac{p^{3}}{27}}\)
To jest dokładnie to, o czym napisał tatteredspire tylko nie wygląda tak groźnie
ODPOWIEDZ