Znajdź wszystkie wielomiany takie, że...

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Qnip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 1 lis 2011, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xyz
Podziękował: 4 razy

Znajdź wszystkie wielomiany takie, że...

Post autor: Qnip »

Znajdź wszystkie wielomiany \(\displaystyle{ W(x)}\) takie, że \(\displaystyle{ (x+1)W(x+1)=(x+2)W(x)}\).

Jak dokończyć to zadanie, brakuje mi jakiegoś kluczowego stwierdzenia. Doprowadziłem do postaci, nie wiem czy słusznie: \(\displaystyle{ W(x)=(W(x+1)-W(x))(x+1)}\)
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

Znajdź wszystkie wielomiany takie, że...

Post autor: bosa_Nike »

Podstawienie \(\displaystyle{ x=-1}\) daje \(\displaystyle{ W(-1)=0}\), więc \(\displaystyle{ W(x)=(x+1)\cdot Q(x)}\), czyli \(\displaystyle{ W(x+1)=(x+2)\cdot Q(x+1)}\) itd.
Qnip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 1 lis 2011, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xyz
Podziękował: 4 razy

Znajdź wszystkie wielomiany takie, że...

Post autor: Qnip »

Znaczy się, zauważyłem że ten wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) musi być w postaci \(\displaystyle{ a(x+1)}\), czyli u Ciebie \(\displaystyle{ Q(x)}\) musi być stałą. Tylko jak to wykazać?
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

Znajdź wszystkie wielomiany takie, że...

Post autor: bosa_Nike »

Po podstawieniu jest \(\displaystyle{ (x+1)(x+2)\left( Q(x)-Q(x+1)\right)=0}\) dla każdego \(\displaystyle{ x}\), więc \(\displaystyle{ Q(x+1)=Q(x)}\) dla każdego \(\displaystyle{ x}\), czyli \(\displaystyle{ Q(x)}\) jest stały.
ODPOWIEDZ