Zamodelować krzywą Hermita

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Łukasz_1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 31 sie 2007, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 8 razy

Zamodelować krzywą Hermita

Post autor: Łukasz_1989 »

Mam takie zadanie do zrobienia

Kod: Zaznacz cały

Zamodelować (znaleźć jej równanie parametryczne) krzywą Hemite'a lub Beziera
Krzywa w kształcie podobnym do litery U (to nie istotnie, chce wiedzieć jak ogólnie się takie zadania rozwiązuje).

Niestety nigdzie nie potrafię znaleźć podobnego przykładowego zadania :(
Czy ktoś z Was potrafi robić takie rzeczy?

PS Zależy mi na czasie więc jak nikt nie zechce za darmo pomóc to możecie odpłatne propozycje składać na PW
szw1710

Zamodelować krzywą Hermita

Post autor: szw1710 »

Tu masz

Kod: Zaznacz cały

http://corel.wodip.opole.pl/krzywe_beziera/krzywe_beziera.htm
. Także ich parametryzację. Najczęściej bierze się dwa punkty kontrolne, stąd ten opis. Jednak ogólniej można wziąć dowolną skończoną liczbę punktów kontrolnych, oczywiście wtedy równanie parametryczne ulegnie zmianie. Ale na literkę U dwa powinny wystarczyć.

Poeksperymentuj z czymś takim (możesz zmieniać punkty controls). Krzywą wymodelowałem dwoma kawałkami Beziera. Zapewne można uzyskać lepszy kształt, ale grafikiem nie jestem.
\(\displaystyle{ \begin{tikzpicture}[very thick]
\draw[gray,step=0.5,thin](0,0) grid (4,5);
\draw[red!50!black] (1,4)..controls (1,0.7) and (1,1)..(2,1);
\draw[red!50!black] (2,1)..controls (3,1) and (3,0.7)..(3,4);
\end{tikzpicture}}\)
Kod obrazka

Kod: Zaznacz cały

egin{tikzpicture}[very thick]
  draw[gray,step=0.5,thin](0,0) grid (4,5);
  draw[red!50!black] (1,4)..controls (1,0.7) and (1,1)..(2,1);
  draw[red!50!black] (2,1)..controls (3,1) and (3,0.7)..(3,4);
 end{tikzpicture}
A czemu się tak zaperzasz, że Ci zależy na czasie? O 3:30 nikt rozsądny nie siedzi przy komputerze, tylko śpi
Łukasz_1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 31 sie 2007, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 8 razy

Zamodelować krzywą Hermita

Post autor: Łukasz_1989 »

szw1710 pisze:Tu masz

Kod: Zaznacz cały

http://corel.wodip.opole.pl/krzywe_beziera/krzywe_beziera.htm
. Także ich parametryzację. Najczęściej bierze się dwa punkty kontrolne, stąd ten opis. Jednak ogólniej można wziąć dowolną skończoną liczbę punktów kontrolnych, oczywiście wtedy równanie parametryczne ulegnie zmianie. Ale na literkę U dwa powinny wystarczyć.
Ok, no to dla 2 punktów raczej prosta sprawa. Z tego co rzuciłem okiem na ten opis (za chwilę jeszcze dokładniej go przeanalizuję) to wystarczy po prostu wybrać 4 punktu (2 krańcowe i 2 kontrolne) i podstawić do wzoru.
A jaki byłby ogólny wzór dla n punktów kontrolnych?
szw1710 pisze:A czemu się tak zaperzasz, że Ci zależy na czasie?
Bo potrzebuję tego najpóźniej do niedzieli.
szw1710 pisze:O 3:30 nikt rozsądny nie siedzi przy komputerze, tylko śpi
Nie każdy może sobie pozwolić na to by tak wcześnie iść spać

PS Jeszcze kwestia krzywych Hermite`a pozostała do rozstrzygnięcia.
szw1710

Zamodelować krzywą Hermita

Post autor: szw1710 »

Na krzywych Hermite'a się nie znam. Chyba że są to wielomiany Hermite'a. Z każdym węzłem \(\displaystyle{ x_i}\) wiąże się dwie wartości \(\displaystyle{ y_i,z_i}\). Jeśli mamy \(\displaystyle{ n}\) różnych węzłów, to istnieje dokładnie jeden wielomian \(\displaystyle{ w}\) stopnia \(\displaystyle{ \le 2n-1}\) taki, że

\(\displaystyle{ w(x_i)=y_i,\quad w'(x_i)=z_i,\qquad i=1,\dots,n}\)

Ogólniej można zażądać interpolacji z większą liczbą pochodnych i niekoniecznie tyle samo w każdym węźle. Np.

\(\displaystyle{ w(1)=2,\quad w(2)=0,\;w'(2)=-1,\quad w(3)=1,\;w'(3)=-3,\;w''(3)=4}\)

Wielomian \(\displaystyle{ w}\) spełniający akurat te powyższe warunki jest stopnia \(\displaystyle{ \le 5.}\) Tego typu wielomiany też nazywa się wielomianami Hermite'a. O interpolacji Hermite'a mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z węzłami wielokrotnymi.
Łukasz_1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 31 sie 2007, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 8 razy

Zamodelować krzywą Hermita

Post autor: Łukasz_1989 »

Trudno, wróćmy więc może na chwilę do krzywej Beziera a do krzywej Hermite`a może ktoś inny się zgłosi.
Wiesz jak uogólnić równanie parametryczne dla n punktów kontrolnych przy krzywej Beziera?

I wracając do tych równań we wskazanym wątku:

Kod: Zaznacz cały

    x(t) = (1- t)3 x1 + 3t (1- t)2 x2 + 3t2 (1- t) x3 + t3 x4

    y(t) = (1- t)3 y1 + 3t (1- t)2 y2 + 3t2 (1- t) y3 + t3 y4
Czy te liczby za "(1-t)" i przy parametrze t nie powinny być w indeksach górnych (jako wykładniki potęgi)?
Czyli dla pierwszego równania np. nie powinno być:
\(\displaystyle{ x(t)=(1-t)^{3} x_1 + 3t(1-t)^2{} x_2 + 3t^{2} (1-t)x_3 + t^{3} x_4}\)
?
Taki wzór wydawałby się bardziej sensowny i już chyba wiedziałbym jak go uogólnić do przypadku n
szw1710

Zamodelować krzywą Hermita

Post autor: szw1710 »

Nie, jest tak jak napisałeś.

Co do krzywych Beziera moja wiedza opiera się na podobnym opisie. Naukowo ich nie badałem. A więc nie drążyłem tego dokładniej. Jednak poszperaj po internecie. Gdzieś takie uogólnienie na więcej punktów kontrolnych na pewno widziałem.
ODPOWIEDZ