Wielomian- dzielenie bez reszty

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
qbawolny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2007, o 20:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 1 raz

Wielomian- dzielenie bez reszty

Post autor: qbawolny »

mam takie zadanko z podzielności, które pewnie trzeba zrobić indukcyjnie, ale męczę się już z nim 3 dni i nic... zostawiam dla Was na pożarcie

Wykaż, że dla każdego naturalnego \(\displaystyle{ n qslant 1}\) wielomian \(\displaystyle{ x^{2n+1}-(2n+1)x^{n+1}+(2n+1)x^{n}-1}\) dzieli się bez reszty przez \(\displaystyle{ (x-1)^{3}}\)

Wszystko fajnie ale nie ten dział , mimo wszystko to zadanie z wielomianów Przeniosłem. Uzo
Ostatnio zmieniony 12 lut 2007, o 11:44 przez qbawolny, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 30 wrz 2005, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Wielomian- dzielenie bez reszty

Post autor: Czesio »

Skorzystaj z twierdzenia, że: Jeżeli a jest k-krotnym pierwiastkiem wielomianu P(x), to a jest pierwiastkiem wielomianów \(\displaystyle{ P'(x),P''(x),..,P^{(k-1)}(x)}\)
qbawolny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2007, o 20:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 1 raz

Wielomian- dzielenie bez reszty

Post autor: qbawolny »

no okej policzyłem pierwsza i druga pochodna, i faktycznie ich pierwiastkiem jest 1
czy to wystarczajacy dowod jest juz?
tzn. bo tu np. jest napisane: "Jeśli a jest k-krotnym pierwiastkiem wielomianu to"
a nie wtedy i tylko wtedy - tzn. czy to ze 1 jest pierwiastkiem tych pochodnych wielomianow implikuje to ze jest pierwiastkiem k-krotnym tego wielomianu?
Czesio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 30 wrz 2005, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Wielomian- dzielenie bez reszty

Post autor: Czesio »

Sprawdziłem, w Pawłowskim "Kólko dla olimpijczyka" twierdzenie jest podane w dwie strony.

Dokładnie wygląda tak:

a jest n-krotnym pierwiastkiem wielomianu P(x) wtedy i tylko wtedy, gdy:
\(\displaystyle{ P^{(k)}(a)=0 \ k=0,1,2,...,n-1}\) oraz \(\displaystyle{ P^{(n)}(a)\neq0}\)
ODPOWIEDZ