funkcja wielomianowa z parametrem

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
sulaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 24 wrz 2011, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 10 razy

funkcja wielomianowa z parametrem

Post autor: sulaw »

Mam problem z dwoma zadaniami z parametrem.

1. Dla jakich wartości parametru \(\displaystyle{ m}\) równanie \(\displaystyle{ m x^{3} - (2m+1) x^{2} + (3-3m)x=0}\) ma rozwiązania, których suma jest dodatnia.
Wyszło mi, że \(\displaystyle{ m \in (- \infty , - \frac{1}{2} \cup (0,+ \infty )}\). W odpowiedziach jest napisane, że \(\displaystyle{ 0}\) należy do przedziału i nie wiem dlaczego.

2. Określ liczbę rozwiązań równania \(\displaystyle{ x^{3} + (9p-3) x^{2} + (2-p)x=0}\) w zależności od wartości parametru \(\displaystyle{ p}\). Narysuj wykres funkcji, która każdej wartości parametru \(\displaystyle{ p}\) przyporządkowuje liczbę pierwiastków tego równania.

Tu udało mi się policzyć parametr \(\displaystyle{ p}\) dla jednego rozwiązania.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, o 20:49 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Umieszczaj CAŁE wyrażenia matematyczne między jedną parą tagów [latex], [/latex] - zapis będzie czytelniejszy. Poprawa wiadomości.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

funkcja wielomianowa z parametrem

Post autor: lukasz1804 »

1. Dla \(\displaystyle{ m=0}\) równanie jest niższego stopnia i dlatego ten przypadek należy zbadać oddzielnie.
sulaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 24 wrz 2011, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 10 razy

funkcja wielomianowa z parametrem

Post autor: sulaw »

ok rozumiem, dzięki, a masz może pomysł na drugie zadania?
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

funkcja wielomianowa z parametrem

Post autor: lukasz1804 »

Tu jednym z rozwiązań jest \(\displaystyle{ 0}\). Należy zbadać trójmian \(\displaystyle{ x^2+(9p-3)x+(2-p)}\) pod kątem ilości różnych miejsc zerowych różnych od zera. Można w tym celu zauważyć, że \(\displaystyle{ 0}\) jest miejscem zerowym trójmianu tylko dla \(\displaystyle{ p=2}\) - wówczas wyjściowe równanie ma tylko jeden pierwiastek.
Dalej wystarczy ograniczyć się do przypadku \(\displaystyle{ p\ne 2}\).
sulaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 24 wrz 2011, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 10 razy

funkcja wielomianowa z parametrem

Post autor: sulaw »

rozumiem, wyszło, serdecznie dziękuję;)
ODPOWIEDZ