Sposoby rozwiązywania równań symetrycznych

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Aranjuez

Sposoby rozwiązywania równań symetrycznych

Post autor: Aranjuez »

Pilnie potrzebuję metody na obliczanie równań symetrycznych (to jest takich, w których indeksy są symetryczne), na przykład:

x6 - 12x5 + 50x4 - 84x3 + 50x2 - 12x1 + 1 = 0
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Sposoby rozwiązywania równań symetrycznych

Post autor: Zlodiej »

I nie tylko indexy, ale również współczynniki stojące przy niewiadomej są symertyczne...

Przeglądałem słownik matematyczny i znalazłem punkt: równania symetryczne. Przy okazji przypomniałem sobie, że taki temat istnieje.

Nie ma specjalnych schematów pozwalających rozwiązać każde równanie symetryczne. Znalazłem tam tylko pomocne wskazówki dotyczące równań coniektórych stopni.

Dla równania symetrycznego stopnia nieparzystego, zawsze jednym z pierwiastków jest liczba -1. Przydatne jest to zwłaszcza dla równania stopnia trzeciego, bowiem mając jeden pierwiastek, możemy przekształcić to równanie na iloczyn równania pierwszego i drugiego stopnia.

Dla równań stopnia czwartego, wystarczy za \(\displaystyle{ x+\frac{1}{x}}\) podstawić y i rozwiązać równanie kwadratowe z niewiadomą y.

Tyle tylko znalazłem.
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Sposoby rozwiązywania równań symetrycznych

Post autor: Tomasz Rużycki »

Wszystkie rozwiązuje się podobnie:) W tym wypadku podziel sobie obustronnie przez \(\displaystyle{ x^3}\) (możemy sprawdzić, że 0 nie jest pierwiastkiem =) ). Potem juz tylko przekształcenia...

\(\displaystyle{ \left(x^2+\frac{1}{x^2}\right)=\left(x+\frac{1}{x}\right)^2-2}\)
\(\displaystyle{ \left(x^3+\frac{1}{x^3}\right)=\left(x+\frac{1}{x}\right)^3-3\left(x+\frac{1}{x}\right)}\)

Dalej już z górki:)


Pozdrawiam,
--
Tomek Rużycki
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Sposoby rozwiązywania równań symetrycznych

Post autor: Rogal »

Na to również znajdzie się rada, jak na upierdliwego owada .

Na początek zauważmy następujące tożsamości przydatne w późniejszym przekształcaniu:

\(\displaystyle{ (x+\frac{1}{x})^{2}=x^{2}+\frac{1}{x^{2}}+2 \\ (x+\frac{1}{x})^{3}=x^{3}+\frac{1}{x^{3}}+3(x+\frac{1}{x})}\)

Teraz przekształcamy nasze równanko, zauważając, że 0 nie jest pierwiastkiem naszego wielomianu:

\(\displaystyle{ x^{6}-12x^{5}+50x^{4}-84x^{3}+50x^{2}-12x+1=0 \ /: x^{3} \\ x^{3}-12x^{2}+50x-84+50\frac{1}{x}-12\frac{1}{x^{2}}+\frac{1}{x^{3}}}\)
Pogrupuj sobie wyrazy:
\(\displaystyle{ x^{3}+\frac{1}{x^{3}}-12(x^{2}+\frac{1}{x^{2}})+50(x+\frac{1}{x})-84=0}\)
A następnie skorzystaj z wzorów u góry
ODPOWIEDZ