Postać iloczynowa wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
m?odyM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

Postać iloczynowa wielomianu

Post autor: m?odyM »

Czy istnieje coś takiego jak postać iloczynowa wielomianu wiekszego niz drugiego stopnia \(\displaystyle{ a(x-b)(x-c)}\)?
Ostatnio zmieniony 14 paź 2011, o 23:42 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zapomniałeś o LaTeX-u? 120 postów to dużo. Weź sobie do serca.
szw1710

Postać iloczynowa wielomianu

Post autor: szw1710 »

Oczywiście. Jeśli \(\displaystyle{ x_1,\dots,x_n}\) są pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ w(x)=a_nx^n+\dots+a_1x+a_0,}\) to \(\displaystyle{ w(x)=a_n(x-x_1)\dots(x-x_n).}\) Wynika to natychmiast z twierdzenia Bezouta.

Ogólnie mamy twierdzenie, że każdy wielomian o współczynnikach rzeczywistych da się przedstawić w postaci iloczynu wielomianów stopnia co najwyżej drugiego. Więc jeśli wielomian ma pierwiastki, to będziemy mieli w rozkładzie wyrażenia liniowe. Pozostanie wielomian nierozkładalny. Albo będzie stały, albo stopnia parzystego, zatem on rozłoży się na iloczyn trójmianów nierozkładalnych. Wspomniane twierdzenie nie jest trywialne. Wynika z tzw. zasadniczego twierdzenia algebry. A to bardzo poważne i sławne twierdzenie.
m?odyM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

Postać iloczynowa wielomianu

Post autor: m?odyM »

Dzięki wielkie za wyjaśnienie, niestety w szkole tak dogłębnie tego nie tłumaczą a ja niestety jestem bardzo dociekliwy : (


Czyli jeśli wiem, że jakieś liczby załóżmy a i b są pierwiastkami(jednokrotnymi) wielomianu stopnia \(\displaystyle{ 5}\)
to mogę go zapisać w postaci \(\displaystyle{ (x-a)(x-b)(x^2....)}\)? a jeśli współczynnik kierunkowy będzie różny od \(\displaystyle{ 1}\) to mogę go wyciągnąć z \(\displaystyle{ (x^2....)}\) przed nawias?

Kolejne pytanie, jeśli znam wszystkie pierwiastki wielomianu np. 4 stopnia, to mogę go zapisać w postaci \(\displaystyle{ a(x-b)(x-c)(x-d)(x-e)}\) ?
pini
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 8 paź 2011, o 00:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 223 razy
Pomógł: 1 raz

Postać iloczynowa wielomianu

Post autor: pini »

młodyM pisze: a jeśli współczynnik kierunkowy będzie różny od \(\displaystyle{ 1}\) to mogę go wyciągnąć z \(\displaystyle{ (x^2....)}\) przed nawias?

Kolejne pytanie, jeśli znam wszystkie pierwiastki wielomianu np. 4 stopnia, to mogę go zapisać w postaci \(\displaystyle{ a(x-b)(x-c)(x-d)(x-e)}\) ?
1) tak
2) oczywiście
szw1710

Postać iloczynowa wielomianu

Post autor: szw1710 »

Ostatnie pytanie - tak. Drugie pytanie - tak, ale tam będzie wtedy wielomian stopnia 3.

Ty masz jutro wolne, ja idę do pracy. Na tym więc kończę dyskusję, być może ktoś młodszy będzie miał ochotę kontynuować o tak późnej porze. Ja mogę do rozmowy wrócić jutro. Dobranoc.
m?odyM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

Postać iloczynowa wielomianu

Post autor: m?odyM »

Faktycznie, w tym nawiasie bedzie stopień 3

Dziękuję za pomoc

Dobranoc
ODPOWIEDZ