wyznacz miejsca zerowe funkcji

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
wika116
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2011, o 22:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poland
Podziękował: 4 razy

wyznacz miejsca zerowe funkcji

Post autor: wika116 »

Wiedząc, że pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ W(x)}\)\(\displaystyle{ p_{1}, p_{2}, p_{3} , ..., p_{k}}\) wyznacz miejsce zerowe funkcji \(\displaystyle{ f(x)=W(|x|)}\)

Troche jestem rozerwana, bo mam dwa pomysły i oba są całkowicie odmienne. ktoś pomoże?
szw1710

wyznacz miejsca zerowe funkcji

Post autor: szw1710 »

Nie piszesz nic o tym, ale czy są to wszystkie miejsca zerowe naszego wielomianu? Potrzeba tej informacji do postawienia tezy w odpowiedniej formie. Rozumowanie jest jednak identyczne czy będziemy to wiedzieć, czy nie - nieco inne będą tylko ostateczne konkluzje.

Rozłóż wielomian na iloczyn wyrażeń liniowych. Jeśli są to wszystkie pierwiastki, to cały iloczyn. Jeśli nie, to dojdzie wielomian nierozkładalny. Co potrafisz wywnioskować z postaci iloczynowej?
wika116
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2011, o 22:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poland
Podziękował: 4 razy

wyznacz miejsca zerowe funkcji

Post autor: wika116 »

no wydaje mi się, że chodzi o wszystkie pierwiastki no więc własnie zapisałam to w ten sposób
\(\displaystyle{ W(X)=a(x-p_{1})(x- p_{2})...(x-p_{k})}\) i teraz zapisałam funkcje \(\displaystyle{ f(x)=W(|X|)}\) czyli \(\displaystyle{ f(x)=a(|x|-p_{1})(|x|-p_{2})...(|X|-p_{k})}\) no i teraz wiadomo, że aby to było miejsce zerowe to poszczegolne nawiasy muszą się równać 0 czyli np.
\(\displaystyle{ |x|=p_{1}
x=p_{1} , x=-p_{1}}\)

i tak po kolei czyli miejscami zerwoymi by były
\(\displaystyle{ -p_{k},..., -p_{2}, -p{1}, p_{1}, p_{2},...,p_{k}}\)

czy to dobry tok rozumowania?
szw1710

wyznacz miejsca zerowe funkcji

Post autor: szw1710 »

O to chodzi. Więc jeśli to wszystkie miejsca zerowe, to w odpowiedzi mamy też wszystkie miejsca zerowe funkcji \(\displaystyle{ w(|x|).}\) Jeśli nie, to teza jest taka: jeśli \(\displaystyle{ p_1,\dots,p_k}\) są zerami wielomianu \(\displaystyle{ w}\), to \(\displaystyle{ \pm p_1,\dots,\pm p_k}\) są zerami funkcji \(\displaystyle{ w(|x|).}\)
wika116
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2011, o 22:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poland
Podziękował: 4 razy

wyznacz miejsca zerowe funkcji

Post autor: wika116 »

dziękuje, nie byłam pewna czy mój tok rozumowania jest słuszny
szw1710

wyznacz miejsca zerowe funkcji

Post autor: szw1710 »

Cała przyjemność po mojej stronie. Po to między innymi jesteśmy.
ODPOWIEDZ