problem z parametrem, dzielenie wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
monmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 15 sty 2011, o 15:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Stanton, Michigan
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1 raz

problem z parametrem, dzielenie wielomianu

Post autor: monmon »

oblicz, dla jakich wartości parametrów \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) wielomian \(\displaystyle{ W(x)= x^{4} + ax^{3} + (a-b)x^{2} + bx + 1}\) jest podzielny przez wielomian \(\displaystyle{ P(x)= (x+1)^{2}}\)
podstawiam \(\displaystyle{ W(-1)=0}\) i wychodzi mi \(\displaystyle{ b=1}\), co jest zgodne z odpowiedziami, natomiast \(\displaystyle{ a}\) skróciło mi się, podczas gdy w odpowiedziach widnieje, iż \(\displaystyle{ a=1}\). na czym polega mój błąd?
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

problem z parametrem, dzielenie wielomianu

Post autor: ares41 »

Wstaw do \(\displaystyle{ W(x)}\) w miejsce \(\displaystyle{ b}\) otrzymaną wartość tj. \(\displaystyle{ 1}\) i podziel wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) przez \(\displaystyle{ x+1}\).
Z faktu, że \(\displaystyle{ -1}\) jest pierwiastkiem dwukrotnym \(\displaystyle{ W(x)}\) wynika, że \(\displaystyle{ Q(-1)=0}\), gdzie \(\displaystyle{ Q(x)= \frac{W(x)}{x+1}}\).
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

problem z parametrem, dzielenie wielomianu

Post autor: janusz47 »

Jeśli miałeś pochodne funkcji
Podstaw \(\displaystyle{ b = 1}\) do \(\displaystyle{ W(x).}\)
Oblicz pochodną \(\displaystyle{ W'(x)}\)
Rozwiąż równanie
\(\displaystyle{ W'(-1) = 0.}\)
Jeśli nie miałeś pochodnych
Przedstaw wielomian w postaci:
\(\displaystyle{ W(x)= (x+1)^{2}( x^2 + dx + c) = x^{4} +ax^{3}+ (a-1)x^{2} +x + 1}\)
Porównaj współczynniki przy odpowiednich potęgach zmiennej x.
Rozwiąż układ równań, z którego wyznaczysz a.
ODPOWIEDZ