Odejmij wielomiany a nastepnie znajdz pierwiastki

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
qwadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 10 paź 2010, o 23:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: sinus
Pomógł: 1 raz

Odejmij wielomiany a nastepnie znajdz pierwiastki

Post autor: qwadrat »

Mam wykres, na nim są dwa wielomiany \(\displaystyle{ u}\) i \(\displaystyle{ w}\). Nalezy odczytac z wykresu nierownosc \(\displaystyle{ u\left( x\right)-w\left( x\right) <0}\)
Z wykresu widac ze oba wielomiany są malejące(mają minusowe wspolczynniki przy najwyzszej potedze). Widze ze wielomian \(\displaystyle{ w\left( x\right)}\) ma pierwiastki \(\displaystyle{ 3}\) i \(\displaystyle{ -1}\)
Wielomian \(\displaystyle{ u\left( x\right)}\) ma pierwiastki \(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ 3}\) oraz podwojny pierwiastek \(\displaystyle{ -1}\)
Tak wiec tworze oba wielomiany poprzecz czynniki liniwe, nastepnie odejmuje te wielomiany. Wychodzi mi \(\displaystyle{ -x ^{4} +2x ^{3}+5x ^{2} -4x-6}\)
Odnajduje ze ten wielomian ma dwa pierwiastki \(\displaystyle{ -1}\) oraz \(\displaystyle{ 3}\). Dziele tymi pierwiastkami ten wielomian i wychodzi mi wynik z dzielenia \(\displaystyle{ -x ^{2}+2}\)
Czyli wynik zadania jaki mi wychodzi to \(\displaystyle{ (x+1)(x-3)(x+ \sqrt{2})(x- \sqrt{2})<0}\) w postaci iloczynowej, a powinnien byc inny (zamiast tych pierwiastkow same dwojki, a nie pod pierwiastkiem
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Odejmij wielomiany a nastepnie znajdz pierwiastki

Post autor: kamil13151 »

Z wykresu widac ze oba wielomiany są malejące
to nie równa się temu
(mają minusowe wspolczynniki przy najwyzszej potedze)
Te wielomiany nie są malejące, jak już to są malejące i rosnące w przedziałach.
Widze ze wielomian \(\displaystyle{ w\left( x\right)}\) ma pierwiastki \(\displaystyle{ 3}\) i \(\displaystyle{ -1}\)
więc:
\(\displaystyle{ w(x)=a(x-3)(x+1)}\)
Przyjąłeś, że \(\displaystyle{ a=-1}\) a to jest błąd, znajdź jeszcze jakiś argument, wartość i przyrównaj, tak znajdziesz wartość współczynnika kierunkowego.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Odejmij wielomiany a nastepnie znajdz pierwiastki

Post autor: ares41 »

Jeżeli chodzi o odczytanie z wykresu nierówności \(\displaystyle{ u\left( x\right)-w\left( x\right) <0}\) to wystarczy zauważyć, że jest ona równoważna nierówności \(\displaystyle{ u\left( x\right)<w\left( x\right)}\).
qwadrat pisze:Z wykresu widac ze oba wielomiany są malejące(mają minusowe wspolczynniki przy najwyzszej potedze).
To jeszcze o niczym nie świadczy. Weźmy wielomian \(\displaystyle{ W(x)=-x^2+2x+8}\). Nie jest on malejący w całej dziedzinie, mimo, że ma ujemny współczynnik przy najwyższej potędze
ODPOWIEDZ