udowodnij, że wielomian...

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
me123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 14 paź 2008, o 14:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 1 raz

udowodnij, że wielomian...

Post autor: me123 »

Wielomian \(\displaystyle{ p(x)=x ^{3}+ax ^{2}+bx+c}\)ma wszystkie pierwiastki rzeczywiste. Udowodnij, że wielomian \(\displaystyle{ q(x)=x ^{3}-bx ^{2} +acx-c ^{2}}\) ma co najmniej jeden pierwiastek nieujemny.

wydaje mi się, że tym pierwiastkiem może być \(\displaystyle{ x _{1} ^{2}}\) , gdzie \(\displaystyle{ p(x)=(x-x _{1})(x-x _{2} )(x-x _{3})}\)

gdy policzymy (przy użyciu wzorów Viete'a dla \(\displaystyle{ p(x)}\))
\(\displaystyle{ q(x _{1} ^{2})=x _{1} ^{2}(x _{1}-x _{2} )(x _{1} ^{2}-x _{2}x _{3})(x _{1} -x _{3})}\)
jednak nawet nie wiem, czy to moje liczenie do czegoś prowadzi...

byłabym wdzięczna chociaż za jakąś wskazówkę...
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

udowodnij, że wielomian...

Post autor: Rogal »

Nie jestem pewien, czy będzie to \(\displaystyle{ x_{1}^{2}}\). Patrząc na wielomian q i współczynnik przy \(\displaystyle{ x^{2}}\) można by pomyśleć, że pierwiastkami wielomianu q będą liczby:
\(\displaystyle{ z_{1} = x_{1} x_{2}, \ z_{2} = x_{2} x_{3}, \ z_{3} = x_{3} x_{1}}\),
co na moje oko potwierdzają dalsze współczynniki - użyj wzorów Viete'a do potwierdzenia tej teorii.
A jak stąd wynika, że na pewno któryś jest nieujemny? A to sobie pomyśl, bo to nietrudne. ;-)
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

udowodnij, że wielomian...

Post autor: Mortify »

Albo można trochę bardziej siłowo:

\(\displaystyle{ q(x)=(x-x_1)(x-x_2)(x-x_3)}\) i porównując współczynniki dostajemy:

\(\displaystyle{ c^2=x_1x_2x_3}\), a stąd dostajemy, że co najmniej 1 ma być nieujemny.

W sumie Rogal napisał prawie to samo
Awatar użytkownika
me123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 14 paź 2008, o 14:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 1 raz

udowodnij, że wielomian...

Post autor: me123 »

ehhh faktycznie nie trudne, się uprę na coś, to nie widzę innych możliwości, dzięki
ODPOWIEDZ