Wielomiany n>2

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
matematyk1995
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 734
Rejestracja: 5 mar 2011, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podhale/ Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 61 razy

Wielomiany n>2

Post autor: matematyk1995 »

Witam. Mam pytanie dotyczące wielomianów stopnia 3 i wyższych. Czy istnieją jakieś wzory (takie na przykład jak wzory Vieta do równań kwadratowych) pomagające wyliczyć pierwiastki tegoż równania. Czytałem coś na Wiki, ale nie jest to zbyt zrozumiałe dla mnie. Jeśliby ktoś znalazł chwilkę, mógłby mi wyjaśnić szczegółowo jak znajdywać pierwiastki takich wielomianów [najlepiej na przykładach]. Byłbym bardzo wdzięczny... Jeśli mój temat umieściłem w złym dziale-przepraszam. Z góry dziękuje za jakieś podpowiedzi i odpowiedzi nawiązujące do powyższego tekstu...
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

Wielomiany n>2

Post autor: Vax »

Do równań sześciennych masz wzory Cardano, do równań czwartego stopnia istnieje m.in metoda Ferrariego, do wielomianów stopnia > 4 nie istnieją ogólne wzory dające pierwiastki.
matematyk1995
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 734
Rejestracja: 5 mar 2011, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podhale/ Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 61 razy

Wielomiany n>2

Post autor: matematyk1995 »

A zna ktoś jakąś stronkę na której to znajde??? (i no proszęo taką, aby było wszystko dokładnie opisane)
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Wielomiany n>2

Post autor: Adifek »

Istnieją wzory do rozwiązania oraz . Dla równań wyższych rzędów takie wzory nie istnieją. Jednak jako student matematyki nie znam nikogo, kto by te wzory stosował W równaniach trzeciego stopnia zazwyczaj najpierw trzeba zgadnąć jeden z pierwiastków, a następnie zejść (poprzez dzielenie wielomianów) do równania kwadratowego. W równaniu czwartego stopnia podobnie. Oczywiście najfajniejsze są szczególne przypadki, takie jak np. [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_dwukwadratowe#R.C3.B3wnanie_dwukwadratowe]równanie dwukwadratowe[/url], które się bardzo szybko liczy
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

Wielomiany n>2

Post autor: Vax »

W tym pdf'ie masz pokazane jak rozwiązywać ogólne równania 3 i 4 stopnia:

Kod: Zaznacz cały

http://matwbn.icm.edu.pl/ksiazki/mon/mon11/mon1110.pdf
Awatar użytkownika
piti-n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 24 gru 2010, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 45 razy

Wielomiany n>2

Post autor: piti-n »

Gdzieniegdzie można grupawaniem wyrazów i wyciąganiem przed nawias
matematyk1995
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 734
Rejestracja: 5 mar 2011, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podhale/ Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 61 razy

Wielomiany n>2

Post autor: matematyk1995 »

Mam jeszcze jedno pytanie. Mamy wielomian :

\(\displaystyle{ W(x)=x ^{3}+6x ^{2}+12x+8}\)
Całkowitymi pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ W(x)}\) mogą być całkowite dzielniki \(\displaystyle{ 8}\) tj. \(\displaystyle{ 8, -8, 4, -4, 2, -2, 1, -1}\).
Czy ta zasada dotyczy wszystkich wielomianów o wyższych stopniach potęgowych????

Jeżeli wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) nie ma całkowitych pierwiastków to szukamy wymiernych, które również są dzielnikami (tym razem wymiernymi) wyrazu wolnego ????

Jeżeli znajdziemy już pierwiastek, to dzielimy \(\displaystyle{ W(x)}\) przez dwumian (i właśnie, jaką postać ma ten dwumian)???
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Wielomiany n>2

Post autor: Majeskas »

Twierdzenie o pierwiastkach wymiernych wielomianu o współczynnikach całkowitych:

Jeżeli wielomian o współczynnikach całkowitych ma pierwiastek wymierny, to jest on ilorazem całkowitego dzielnika wyrazu wolnego i całkowitego dzielnika wyrazu przy najwyższej potędze.

Twierdzenie Bezout:

Jeśli \(\displaystyle{ p}\) jest pierwiastkiem wielomianu, wielomian ten dzieli się przez dwumian liniowy \(\displaystyle{ x-p}\).
ODPOWIEDZ