Wyznaczanie wielomianu n-tego stopnia

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
RippeR37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 30 mar 2011, o 17:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /home/
Podziękował: 2 razy

Wyznaczanie wielomianu n-tego stopnia

Post autor: RippeR37 »

Witam,

Tak jak poprzednio - proszę jedynie o wskazówki, zagadnienia na które dobrze by było abym zwrócił uwagę, a nie gotowe rozwiązania. Wiedza zdobyta przeze mnie da mi więcej, niż gotowiec ;)

A więc tak - jak wyznaczyć wielomian n-tego stopnia mając wartość tego wielomianu tylko dla jednego x'a. Jeśli się nie da (dla 1 dowolnego x'a) to prosiłbym o wskazówki dla wyznaczenia takiego wielomianu mając jak najmniejszą ilość wartości, dla dowolnych x'ów.

X jest liczbą całkowitą z określonego przedziału.

Pozdrawiam

PS. Przez wyznaczenie rozumiem wyznaczenie wszystkich współczynników przed każdym parametrem \(\displaystyle{ x}\). Np. dla:
\(\displaystyle{ y= a_{2}x^{2} + a_{1}x + a_{0}}\) współczynników \(\displaystyle{ a_{2}}\) \(\displaystyle{ a_{1}}\) \(\displaystyle{ a_{0}}\).
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Wyznaczanie wielomianu n-tego stopnia

Post autor: Althorion »

Najłatwiej i najszybiej będzie Ci po prostu zbudować wielomian postaci \(\displaystyle{ (x-a)^n + k}\), jeżeli chcesz, żeby przyjmował on wartość \(\displaystyle{ k}\) dla \(\displaystyle{ a}\). W ogólności takich wielomianów jest nieskończenie wiele.
RippeR37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 30 mar 2011, o 17:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /home/
Podziękował: 2 razy

Wyznaczanie wielomianu n-tego stopnia

Post autor: RippeR37 »

@Althorion mógłbyś to troszkę rozwinąć? Wydaje mi się, że rozwiązanie dla mnie jest tylko jedno w zadaniu. Tzn. mimo wyznaczenia jakiegoś wielomianu, który dla konkretnego x będzie miał daną wartość, nie będzie pokrywał się z tym 1 wielomianem, którego szukam (o czym mówi już samo "takich wielomianów jest nieskończenie wiele"). Teoretycznie mam możliwość sprawdzenia dowolnej ilości razy ów współczynnika a, ale co jeśli np. \(\displaystyle{ a_{1} \neq a_{2}}\) itp.? Chyba, że nie zrozumiałem twojego podejścia do sprawy.

A jeśli założyłbym, że mam \(\displaystyle{ n}\) wartości tego wielomianu n-tego stopnia, dla dowolnych całkowitych \(\displaystyle{ x}\)?
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Wyznaczanie wielomianu n-tego stopnia

Post autor: Althorion »

Żeby podać wielomian n-tego stopnia jednoznacznie, musisz znać jego wartość w \(\displaystyle{ n+1}\) punktach.

Żeby dowiedzieć się więcej (pisałeś, że nie chcesz gotowców), poszukaj sobie czegoś o interpolacji wielomianowej.
ODPOWIEDZ