Oblicz resztę z dzielenia

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Axadiw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWA
Podziękował: 26 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Axadiw »

Witam, takie zadanko:

Wielomian W(x) przy dzieleniu przez \(\displaystyle{ x^2-3x-4, x^2+3x-4}\) daje reszty odpowiednio \(\displaystyle{ -2x+4,2+x}\) Oblicz resztę z dzielenia W(x) przez \(\displaystyle{ x^4-17x^2+16}\)

Nie prosze o całą odpowiedź, bo kiedys umiałem to robić, zapomniałem jedynie metody, jakby ktos naprowadził to nagrodzę "pomógł"

Przy okazji dalbym odpowiedz i jakby ktos sprawdził to drugi pomógł bedzie
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Lorek »

Wielomian W mozna zapisać jako
\(\displaystyle{ W(x)=(x^2-3x-4)Q(x)-2x+4=(x-4)(x+1)Q(x)-2x+4\\W(x)=(x^2+3x-4)Q_1(x)+2+x=(x+4)(x-1)Q_1(x)+2+x\\W(x)=(x^4-17x^2+16)Q_2(x)+ax^3+bx^2+cx+d=\\=(x-1)(x+1)(x-4)(x+4)Q_2(x)+ax^3+bx^2+cx+d}\)
z pierwszych dwóch postaci wyznaczysz wartości wielomianu dla pewnych x, a potem wykorzystasz to w 3 postaci.
Axadiw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWA
Podziękował: 26 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Axadiw »

reszta ta wynosi

\(\displaystyle{ -\frac{1}{12}x^3 + \frac{1}{6}x^2 -1\frac{5}{12}x + 4\frac{1}{3}}\) (przynajmniej tak mi wyszło )

Ułożyłem układ 4 równań, i rozwiązywałem 20 minut.....Pamietam ze jest to dobra metoda, lecz da sie to szybciej zrobić?

Jakby ktos sprawdził czy mam dobry wynik to otrzyma odemnie "pomógł"
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Lorek »

No niestety, ale wynik jest inny A ten układ można szybko i łatwo rozwiązać, jeśli zauważy się pewną zależność.
Axadiw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWA
Podziękował: 26 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Axadiw »

oświeć mnie, mam oprocz tego 9 innych zadan na sprawdzian, wiec nie chciałbym sie cofać:D

Bede mial takie same zadania(jeśli chodiz o treść) lecz z innymi danymi. Tak więc poznanie metody byłoby duzym ułatwieniem;]
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Lorek »

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}W(4)=64a+16b+4c+d=-4\\W(-1)=-a+b-c+d=6\\W(-4)=-64a+16b-4c+d=-2\\W(1)=a+b+c+d=3\end{array}}\)
Odejmując stronami 1i3 oraz 2i4 otrzymasz układ 2 równań z 2 niewiadomymi, z kolei dodając stronami 1i3 oraz 2i4 też otrzymasz układ 2 równań z 2 niewiadomymi (ale juz innymi).
Axadiw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWA
Podziękował: 26 razy

Oblicz resztę z dzielenia

Post autor: Axadiw »

dzieki, serio mówiąc to tez zauwazylem tą zależność w jednej parze równań, ale jak zauwazylem ze nie skrócą mi sie tam wszyskite oprócz jednej zmienne, to porzuciłem ten pomysł

Anyway, dzieki
ODPOWIEDZ