nierównosc wielomianowa

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
mateo2378
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2010, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nibylandia

nierównosc wielomianowa

Post autor: mateo2378 »

Mam rozwiązac taką nierównosc:

\(\displaystyle{ \left( x+2\right)(x-1) ^{2} \left( x-3\right) ^{5} <0}\)

Wielomian 8 stopnia, więc darowałem sobie liczenie, tymbardziej, że przez moje niezgrabne oko widac, że wielomian ten ma pięciokrotny pierwiastek 3, dwukrotny 1 i jednokrotny -2, tyle, że moje rozumowanie jest chyba niekompletne, bo w odpowiedź to \(\displaystyle{ x \in \left( -2,3\right) \setminus {{0}}}\), pomózcie

EDIT: Bardzo brzydko to wygląda w tym rozwiązaniu, oczywiście mam am na mysli singleton 0, ale nie zapisało mi to jako ten singleton, mimo oznaczenia {}, wiecie o co chodzi?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2010, o 14:24 przez mateo2378, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

nierównosc wielomianowa

Post autor: Vax »

Po prostu narysuj wykres tej funkcji, pamiętając o tym, że przy pierwiastku o parzystej krotności wykres należy odbić.

Pozdrawiam.
mateo2378
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2010, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nibylandia

nierównosc wielomianowa

Post autor: mateo2378 »

Właśnie w tym problem, że nie wiem jak to narysowac. pomożesz? Od której strony to się zaczynało rysowac? Wsółczynnik przy najwyzszej potędze jest dodatni, więc powinienem zacząc od góry.
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

nierównosc wielomianowa

Post autor: Vax »

Tak, zaczynasz od prawej strony z góry, schodzisz do pierwiastka 3, jest on nieparzystej krotności, więc schodzisz w dół, potem idziesz do góry, do 1, jest on parzystej krotności, więc wykres odbijasz w dół i znowu idziesz do -2, jest on nieparzystej krotności, więc dalsza część wykresu jest ponad osią. Z wykresu odczytujemy, że \(\displaystyle{ x\in (-2 ; 3) \setminus \lbrace 0\rbrace}\)

Pozdrawiam.
mateo2378
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2010, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nibylandia

nierównosc wielomianowa

Post autor: mateo2378 »

Miałem własnie edytowac, ze juz to rozkminiłem, i dobrze to rozkminiłem! Dzięki, pozdrawiam

Jeszcze jedno: Mam nierównosc \(\displaystyle{ a ^{4} \ge a ^{2}}\)

Za \(\displaystyle{ a^{2} podstawiam zmienna zastępczą "t"}\) i wychodzi mi:
\(\displaystyle{ t_{1} =0
t_{2}=1
czyli
x=0 \vee x= -1 \vee x=1}\)


Ale jak teraz wygres przebiega i jakie w ostatecznosci jest rozwiązanie?
ODPOWIEDZ