Dzielenie wielomianu, suma odwrotności pierwiastków

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
biala099
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2010, o 18:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pisz

Dzielenie wielomianu, suma odwrotności pierwiastków

Post autor: biala099 »

Dzieląc wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) przez dwumian \(\displaystyle{ x - 1}\) otrzymujemy iloraz \(\displaystyle{ x ^{2} - x - 4}\) i resztę 2. Oblicz sumę odwrotności kwadratów pierwiastków wielomianu \(\displaystyle{ W(x)}\).

po podstawieniu do wzorów i zastosowaniu Hornera wychodzi mi :
\(\displaystyle{ x ^{2} - 2x - 2 = w(x)}\), dalej mam obliczać z delty? (te kwadraty później ich odwrotność i sumę) Czy co mam dalej robić, bo źle mi coś wychodzi,
Ostatnio zmieniony 18 lis 2010, o 20:31 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania. Ort.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Dzielenie wielomianu, suma odwrotności pierwiastków

Post autor: Crizz »

Skoro dzieląc wielomian \(\displaystyle{ W}\) przez wielomian pierwszego stopnia, otrzymujemy wielomian drugiego stopnia, to którego stopnia był wielomian \(\displaystyle{ W}\)?

Po co Ci Horner? Jeśli \(\displaystyle{ W}\) przy dzieleniu przez \(\displaystyle{ S}\) daje iloraz \(\displaystyle{ Q}\) i resztę \(\displaystyle{ R}\), to oznacza, że \(\displaystyle{ W(x)=S(x) \cdot Q(x)+R(x)}\). Podstaw odpowiednie wielomiany w miejsce \(\displaystyle{ S(x),Q(x),R(x)}\).
biala099
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2010, o 18:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pisz

Dzielenie wielomianu, suma odwrotności pierwiastków

Post autor: biala099 »

no tak, ale jak później obliczyć "Oblicz sumę odwrotności kwadratów pierwiastków wielomianu W(x)."-- 19 lis 2010, o 18:35 --nie było poprzedniego pytania, czasami najprostszych rzeczy nie zauważam. ;/
ODPOWIEDZ