Parametry, aby wielomiany były równe

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Ujemny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 wrz 2010, o 12:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Parametry, aby wielomiany były równe

Post autor: Ujemny »

Witam. Mam problem z tym o to zadaniem. Wydaje mi się, że potrzebny tutaj jest pomysł. Główkuje już nad nim 40 minut i nie mogę wymyślić.

Wyznacz parametry a, b, c tak, aby wielomiany P(x) i Q(x) były równe:

P(x) = \(\displaystyle{ a x^{3} - 4x^{2} + 5x - 2}\) i Q(x) = \(\displaystyle{ (x-b)^{2}(x-c)}\)

Do parametru a doszedłem wymnażając nawiasy w Q(x). I wyszło a=1, co jest prawidłowym wynikiem.
C też obliczyłem jak w P(x) wyciągnąłem x przed nawias i i wyszła funkcja kwadratowa w pierwszym nawiasie i (x-2), więc porównałem do drugiego nawiasu z Q(x) i wyszło c=2.
Niestety parametru b nie mam pojęcia jak obliczyć.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Parametry, aby wielomiany były równe

Post autor: piasek101 »

Wielomiany są równe gdy są jednakowe - jak wymnożyłeś to w zasadzie wystarczy patrzeć i wyciągać wnioski.
piotru64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 29 paź 2009, o 20:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 3 razy

Parametry, aby wielomiany były równe

Post autor: piotru64 »

Sprecyzuję: wielomiany są równe wtedy i tylko wtedy gdy są tego samego stopnia i mają równe odpowiednie współczynniki przy odpowiednich potęgach.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Parametry, aby wielomiany były równe

Post autor: piasek101 »

Jesteś tu od niedawna to nie wiesz, że podałem moją definicję (przestałem brać ją w cudzysłów) - i nie wymaga doprecyzowania.
ODPOWIEDZ