pierwiastki dwukrotne

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Lilaaaaaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2010, o 17:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: k-lin

pierwiastki dwukrotne

Post autor: Lilaaaaaaa »

Liczba 3 jest dwukrotnym pierwiastkiem wielomianu W określonego wzorem \(\displaystyle{ W(x)=x ^{4}-3x ^{3}+ax ^{2}+bx-18}\). Znajdź pozostałe pierwiastki wielomianu.


Najpierw podzieliłam ten wielomian przez \(\displaystyle{ (x-3) ^{2}}\), ale w sumie nic mi to nie dało. Potem próbowałam podstawić 3 do równania i dostałam równanie z a i b ( no wiadomo), ale żeby obliczyć te dwie niewiadome potrzebuje drugiego równania a nie wiem skąd je dostać. Także proszę o jakieś naprowadzenie. Nie chodzi mi o jakieś pełne rozwiązanie, bo wiem, że nie na tym to polega . Dzięki.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2010, o 16:29 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

pierwiastki dwukrotne

Post autor: mat_61 »

Lilaaaaaaa pisze:Najpierw podzieliłam ten wielomian przez \(\displaystyle{ (x-3) ^{2}}\), ale w sumie nic mi to nie dało.
Dlaczego nic to nie dało? Reszta z dzielenia powinna być równa 0.
Lilaaaaaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2010, o 17:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: k-lin

pierwiastki dwukrotne

Post autor: Lilaaaaaaa »

już to zrobiłam z Herona. ;p
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

pierwiastki dwukrotne

Post autor: Vax »

Z Herona ?
ODPOWIEDZ