Wielomian podzielny przez 5

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
jetros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 4 razy

Wielomian podzielny przez 5

Post autor: jetros »

Witam,
mam do Was wielką prośbę.
Czy mógłby ktoś z Was napisać mi jak krok po kroku rozwiązać takie zadanie? :
Dany jest wielomian W stopnia w o współczynnikach całkowitych. Udowodnij, że jeśli wielomian jest podzielny przez 5 to wszystkie współczynniki tego wielomianu są podzielne przez5

Z góry dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2010, o 11:21 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: "III 5.5 [Temat] Nie może składać się tylko ze słów: "Udowodnij, że...", "Zadanie", "Problem" itp." Regulamin Forum - http://matematyka.pl/regulamin.htm
zaudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 26 razy

Wielomian podzielny przez 5

Post autor: zaudi »

Wielomian podzielny przez 5 jakoś tak niezręcznie brzmi, ale do rzeczy. Niech nasz wielomian W będzie podzielny przez 5 czyli \(\displaystyle{ 5|W(X) \Leftrightarrow 5|(a_{n}x^{n}+.......... a_{0}) \Leftrightarrow 5|a _{n}x^{n}| \wedge ........ \wedge 5|a _{0} \Rightarrow 5|a _{n} \wedge ........ \wedge 5| a_{0}}\)
jetros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 4 razy

Wielomian podzielny przez 5

Post autor: jetros »

i to jest rozwiązanie tego zadania?-- 22 wrz 2010, o 19:00 --
zaudi pisze: \(\displaystyle{ 5|W(X) \Leftrightarrow 5|(a_{n}x^{n}+.......... a_{0}) \Leftrightarrow 5|a _{n}x^{n}| \wedge ........ \wedge 5|a _{0} \Rightarrow 5|a _{n} \wedge ........ \wedge 5| a_{0}}\)
Ktoś może mi powiedzieć jak to odczytać słowo po słowu?
ODPOWIEDZ