Nierównośc wielomianowa.

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
infeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 31 lip 2010, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 6 razy

Nierównośc wielomianowa.

Post autor: infeq »

Witam mam nierównośc wielomianowa do rozwiazania: \(\displaystyle{ a ^{4} \ge a^{2}}\)... po obliczeniu wychodzą pierwiastki: 0, 1, -1. Bardzo bym sie teraz chcial dowiedziec jak narysowac wykres aby obliczyc przedzialy... Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 8 sie 2010, o 21:27 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Nie dubluj tematów.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Nierównośc wielomianowa.

Post autor: bakala12 »

infeq pisze: \(\displaystyle{ a ^{4} \ge a^{2}}\)
O tyle?
\(\displaystyle{ a ^{4} - a^{2} \ge 0}\)
\(\displaystyle{ (a ^{2} - a)( a^{2}+a) \ge 0}\)
\(\displaystyle{ a^{2}(a+1)(a-1) \ge 0}\)
\(\displaystyle{ a \in (- \infty ;-1> \cup\{0\} \cup <1;+ \infty )}\)
pajong8888
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 29 lip 2010, o 00:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

Nierównośc wielomianowa.

Post autor: pajong8888 »

Tu nie trzeba wykresu rysować jeżeli masz pierwiastki -1,0,1 to poprzez tak zwany "wężyk" (tak nazywane to było w liceum) wyznaczamy przedziały w którym spełniona jest nierówność zaczynając od prawej strony i rysując od góry przecinając oś w pierwiastkach, jeżeli pierwiastek po dwójny to odbija się wężyk jak w ping-pongu piłeczkę:) Obszary w którym ta krzywa (wężyk) jest ponad osią jest rozwiązaniem naszego problemu jak nie zrozumiałeś napisz do mnie na gg.
infeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 31 lip 2010, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 6 razy

Nierównośc wielomianowa.

Post autor: infeq »

Tyle to ja wiem. Chce się dowiedzieć jak po obliczeniu, że x jest równy -1, 0, 1. Dojść do przedziału.-- 8 sie 2010, o 21:45 --Tak, tak właśnie chodziło mi o ten wężyk. Tylko jak nierówność jest mniejsza od 0 to odczytujemy to co jest pod osią, a jak większą to to co jest nad i jak zaczynamy rysować ten wężyk, to jeżeli najmniejsz pierwiastek ma znak - to zaczynamy rysować od dołu a jak + to od góry (tj. Zaczynamy ten wężyk od prawej od linii nad osią)?
pajong8888
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 29 lip 2010, o 00:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

Nierównośc wielomianowa.

Post autor: pajong8888 »

Doprowadź do takiej postaci, że postać iloczynowa jest postaci, że przy "x" nie ma minusów i zawsze wtedy od góry, a reszta dokładnie tak jak napisałeś. Przykład:

\(\displaystyle{ (-x+5)(x-4)\geq 0\Rightarrow (x-5)(x-4)\leq 0 \Rightarrow x\in[4;5]}\)
ODPOWIEDZ