Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
konradnowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 sie 2010, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki

Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Post autor: konradnowy »

Witam

Pytanie 1
Mam takie równanie
\(\displaystyle{ 3x^{3}+ x^{2} +4x-4=0}\) więc rozłożyłem wyraz wolny. Siedziałem nad tym przykładem troszeczkę czasu więc się trochę wkurzyłem i zaglądnąłem do odp. a tam ku memu zaskoczeniu pierwiastkiem było \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\). Chciałbym zapytać jak można podstawiać "inaczej" żeby odnaleźć pierwiastki.(łatwo szybko i przyjemnie)

Pytanie 2
W zadaniu mam określić kilku krotność pierwiastka wielomianu
\(\displaystyle{ W(x)=(x+2)(x-4)^{2} (x-5)^{3}}\) nie mam pojęcia o co chodzi.

Pytanie 3
Pojęcie pierwiastka wielokrotnego wielomianu na czym polega "jak to się je" i poprosiłbym o łatwy przykład

Pozdrawiam
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Post autor: sushi »

2). krotnosc pierwiastka to ile razy dany pierwiastek sie pojawia

\(\displaystyle{ (x+2)^5}\) mamy \(\displaystyle{ -2}\) i jego krotnośc to \(\displaystyle{ 5}\)

3). krotnosc, wielokrotnosc to masz wyrazy bliskoznaczne


1) masz jakas liczbe przy najwyzwszej potedze, to beda wychodzic ułamki, na to nic sie nie poradzi
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Post autor: bakala12 »

1. Dzielniki wyrazu wolnego to
\(\displaystyle{ p=\{ \pm 1;\pm2;\pm4\}}\)
Dzielniki wyrazu przy najwyższej potędze to
\(\displaystyle{ q=\{\pm1;\pm3\}}\)
Mamy następujące możliwości
\(\displaystyle{ \frac{p}{q}= \pm 1; \pm 2; \pm 4; \pm \frac{1}{3} ; \pm \frac{2}{3}; \pm \frac{4}{3}}\)
pajong8888
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 29 lip 2010, o 00:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Post autor: pajong8888 »

Jeżeli mamy wielomian \(\displaystyle{ a_n x^n+\ldots a_1x+a_0=0}\) to jedyne pierwiastki wymierne są postaci \(\displaystyle{ \frac{p}{q},}\) gdzie p jest dzielnikiem \(\displaystyle{ a_0}\) a q jest dzielnikiem \(\displaystyle{ a_n}\) Jedynymi możliwymi wymiernymi dzielnikami tego wielomianu w a) są więc \(\displaystyle{ 4;\frac{4}{3};2;\frac{2}{3};1;\frac{1}{3}}\) oraz liczby do nich przeciwne
b)-2 pierwiastek jednokrotny, 4 dwukrotny, 5 trójkrotny
c) Pierwiastek wielokrotny wielomianu to liczba rzeczywista (zespolona) \(\displaystyle{ a}\), w której wielomian przyjmuje miejsce zerowe oraz po podzieleniu tego wielomianu przez dwumian \(\displaystyle{ x-a}\) otrzymany wielomian ciągle ma w punkcie \(\displaystyle{ a}\) miejsce zerowe. W podpunkcie b) pierwiastkami wielokrotnymi są 4 i 5.
Ostatnio zmieniony 8 sie 2010, o 22:25 przez pajong8888, łącznie zmieniany 2 razy.
ordyh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 6 paź 2009, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 66 razy

Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Post autor: ordyh »

Pierwiastki wymierne (o ile istnieją), nie rzeczywiste.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Wątpliwości do zadań i pytania do twierdzeń

Post autor: bakala12 »

pajong8888 pisze:Jeżeli mamy wielomian \(\displaystyle{ a_n x^n+\ldots a_1x+a_0=0}\) to jedyne pierwiastki rzeczywiste są postaci \(\displaystyle{ \frac{p}{q},}\)
Co ty nie powiesz? Weźmy wielomian \(\displaystyle{ x^{2}-2}\). Ma on dwa pierwiastki rzeczywiste, ale żaden z nich nie da się przedstawić w postaci \(\displaystyle{ \frac{p}{q}}\). No chyba że uda ci się udowodnić że:
1.\(\displaystyle{ \sqrt{2} \in Q}\)
2.\(\displaystyle{ \sqrt{2}\notin R}\)
ODPOWIEDZ