Wyrazy wolne w dzieleniu wielomianów. (Twierdzenie)

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
kasztan17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2009, o 16:57

Wyrazy wolne w dzieleniu wielomianów. (Twierdzenie)

Post autor: kasztan17 »

Witam, mam pewną wątpliwość..sam przygotowuje sie do matury rozszerzonej, wiec nie mam pojecia o pewnym szczególe, mianowicie:

(Twierdzenie o wymiernych pierwiastkach wielomianu o współczynnikach całkowitych)

Jesli mam wielomian stopnia np 4, znajde jego dzielniki wyrazu wolnego, np 6 i wyjdzie mi ze rozwiązanie równania jest dla x=1 (ktore jest podzielnikiem 6), to dziele wielomian przez dwumian "x-1"

No i powstanie mi wielomian stopnia 3. I co jesli jest inny wyraz wolny? np 8? Do kolejnego dzielenia wykorzystuje dzielniki z wielomianu stopnia 4 czy tego nowo otrzymanego, stopnia 3?


Prosze o pomoc!


Problem rozwiązany, należy wyznaczać nowe dzielniki
Dziekuje.


TEMAT DO ZAMKNIECIA
Ostatnio zmieniony 26 lip 2010, o 12:20 przez kasztan17, łącznie zmieniany 1 raz.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Wyrazy wolne w dzieleniu wielomianów. (Twierdzenie)

Post autor: sushi »

z nowego wielomianu dzielniki sie bierze, przewaznie czesc z nich sie pokrywa z tymi co jest dla 4 stopnia
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Wyrazy wolne w dzieleniu wielomianów. (Twierdzenie)

Post autor: Afish »

A nie jest tak, że to nie ma znaczenia? Jeżeli biorąc podzielniki nowego wyrazu wolnego znajdziemy jakieś miejsce zerowe wielomianu trzeciego stopnia, to ten pierwiastek powinien być też pierwiastkiem wielomianu początkowego raczej :)
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Wyrazy wolne w dzieleniu wielomianów. (Twierdzenie)

Post autor: Mariusz M »

Afish, raczej nie ma to znaczenia tylko że jeżeli bierzemy dzielniki wielomianu czwartego stopnia
to nie bierzemy dwa razy tego samego dzielnika (gdy wielomian ma pierwiastek wielokrotny te dzielniki się pokrywają więc na pozór może się wydawać że bierzemy ten sam dzielnik)
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Wyrazy wolne w dzieleniu wielomianów. (Twierdzenie)

Post autor: smigol »

Jeśli mamy jakiś wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) i \(\displaystyle{ degW(x)=n}\). Wyraz wolny tego wielomianu to \(\displaystyle{ a_0}\) i wszystkie współczynniki są całkowite, to żeby sprawdzić czy wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) ma pierwiastek całkowity \(\displaystyle{ p}\) sprawdzamy dzielniki \(\displaystyle{ a_0}\) - to wiadomo.
Jeśli okaże się, że \(\displaystyle{ p|a_0}\) i \(\displaystyle{ W(p)=0}\) to dzielimy wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\), przez wielomian \(\displaystyle{ x-p}\) i otrzymujemy:
\(\displaystyle{ W(x)=(x-p) \cdot H(x)}\), gdzie H(x) jest wielomian o współczynnikach całkowitych, przy czym \(\displaystyle{ degH(x)=n-1}\). Niech \(\displaystyle{ a_0'}\) będzie wyrazem wolnym wielomianu \(\displaystyle{ H(x)}\).
Chcąc znaleźć kolejne pierwiastki całkowite wielomianu \(\displaystyle{ W(x)}\) możemy szukać pierwiastków całkowitych wielomianu \(\displaystyle{ H(x)}\) - czyli sprawdzamy dzielniki \(\displaystyle{ a_0'}\). Bo jeśli okaże się, że \(\displaystyle{ q|a_0}\) i \(\displaystyle{ H(q)=0}\), to \(\displaystyle{ W(q)=(q-p)H(q)=(q-p) \cdot 0=0}\).

Chyba o to chodziło?


P.S. dopiero teraz przeczytałem "TEMAT DO ZAMKNIĘCIA" i że autor tematu już stracił zainteresowanie tą kwestią.
ODPOWIEDZ