Pierwiastki wymierne

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
waga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 29 gru 2009, o 19:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 8 razy

Pierwiastki wymierne

Post autor: waga »

Witam mam pytanie dotyczące równań o pierwiastkach wymiernych.Jeżeli takie zadanie na maturze się pojawiło mam pytanie dotyczące jakim sposobem mam robić?
Jeżeli mam równanie postacie \(\displaystyle{ W(x)=3x^3+13x^2+7x+1}\) czy mam zacząć od szukania pierwiastków całkowitych w dzielnikach ostatniego wyrazu czyli jedynki?.Czy mogę odrazy zacząć szukać pierwiastków wymiernych? w pierwszej liczbie czyli 3 i ostatniej 1?
Bo według mojego rozumowania wielomian postaci np: \(\displaystyle{ W(x)=x^3-9x^2+26x-24}\) tutaj szukam pierwiastków całkowitych w ostatnim wyrazie czyli 24 i gdyby była taka sytuacja że nie będzie pierwiastka całkowitego to muszę robić drugim sposobem czyli szukać pierwiastków wymiernych?
Proszę o naprowadzenie mnie na dobrą drogę!
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Pierwiastki wymierne

Post autor: sushi »

jezeli przy najwyzszej potedze stoi liczba rózna od 1 to lepiej zabrac sie za postac pierwiastow \(\displaystyle{ \frac{p}{q}}\), gdzie

\(\displaystyle{ p}\) dzielniki wyrazu wolnego

\(\displaystyle{ q}\) dzielniki wyrazu przy najwyzszej potedze


choc czasami jednym z pierwiastków jest liczba całkowita, ktora jest zarazem dzielnikiem wyrazu wolnego

w naszym przypadku widac, ze \(\displaystyle{ 1}\) i\(\displaystyle{ -1}\) nie pasuja, a takze widac, ze pierwiastkiem musi byc liczba ujemna bo mamy SAME PLUSY w wielomianie
ODPOWIEDZ