Równanie wielomianowe

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Hebo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 19 lis 2009, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 9 razy

Równanie wielomianowe

Post autor: Hebo »

Mam takie równanie:

\(\displaystyle{ x^3-5x+2=0}\)

Próbując rozbić to na czynniki nie jest takie proste, ale jest inny sposób, mianowicie znalezienie dzielników wyrazu wolnego w tym wypadku \(\displaystyle{ (-1,1,-2,2)}\) i patrze który z nich jest pierwiastkiem równania, następnie wykonuje dzielenie i pyk mam rozbite na czynniki (1 i 2 stopnia).

I teraz moje pytanie:
Co mam zrobić w wypadku gdy mam bardziej rozwinięte równanie np. 5 stopnia i nie ma ono pierwiastków wymiernych a jest je ciężko bezpośrednio rozbić na czynniki tak jak powyższy przykład, chyba, że się mylę i zawsze będzie je mieć.

Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Równanie wielomianowe

Post autor: Inkwizytor »

Jeżeli w wielomianie stopnia 5 nie można ani zastosować wzoru skróconego mnożenia, ani nie da się "pobawić" w grupowanie i wyłączania przed nawias oraz jesteśmy przeświadczeni że nie ma pierwiastków wymiernych (stosowanie tw. Bezout nic nie daje) to pozostaja juz metody numeryczne (dające przybliżone wyniki) i liczenie na komputerze.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Równanie wielomianowe

Post autor: sushi »

to pozostaje grupowanie, zbijanie potegi zamiast x*x=t, a potem zostaje tylko Mathcad narysowanie wykresu i poszukiwanie rozwiazan przyblizonych z wykresu funkcji
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Równanie wielomianowe

Post autor: Althorion »

Nie ma i nie będzie wzorów pozwalających rozwiązać dowolne równanie piątego lub wyższego stopnia.
ODPOWIEDZ