Nierówność wielomianowa... ?

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
anika91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 11 paź 2009, o 19:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 67 razy

Nierówność wielomianowa... ?

Post autor: anika91 »

Kompletnie zgłupiałam i nie jestem już pewna tego co robię :

mam nierówność :

\(\displaystyle{ \frac{12}{(x+1)^{5}} \ge 0}\)

1. dziedzina = R / {1} ?

2. czy mogę to zapisać jako iloczyn (i z czego wynika taka własność, innymi słowy kiedy mogę tak zapisać) : \(\displaystyle{ 12(x+1)^{5}}\) więc x0=-1 , ale przecież ten pkt. nie należy do dziedziny... więc f(x) jest \(\displaystyle{ \ge 0}\) dla \(\displaystyle{ x \in (-1 ,+ \infty )}\)

Czy mam rację ?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Nierówność wielomianowa... ?

Post autor: Kartezjusz »

Jak najbardziej. O znaku zadecydował mianownik,bo licznk był stale dodatni.
Własność ta wynika z faktu,że znak iloczynu dwóch liczb jest taki sam jak ilrazu.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nierówność wielomianowa... ?

Post autor: yorgin »

anika91 pisze:Kompletnie zgłupiałam i nie jestem już pewna tego co robię :

mam nierówność :

\(\displaystyle{ \frac{12}{(x+1)^{5}} \ge 0}\)

1. dziedzina = R / {1} ?
Zgadza się.

2. czy mogę to zapisać jako iloczyn (i z czego wynika taka własność, innymi słowy kiedy mogę tak zapisać) : \(\displaystyle{ 12(x+1)^{5}}\) więc x0=-1 , ale przecież ten pkt. nie należy do dziedziny... więc f(x) jest \(\displaystyle{ \ge 0}\) dla \(\displaystyle{ x \in (-1 ,+ \infty )}\)
Możesz tak zapisać oczywiście jako iloczyn. Nie przejmujesz się punktem \(\displaystyle{ x=-1}\)- nie należy do dziedziny. Ostateczny wynik jest poprawny.

Czy mam rację ?
Osobiście napisałbym najpierw, że \(\displaystyle{ x\in (-\infty,-1]}\) i potem pozbył się prawego końca przedziału ze względu na dziedzinę rozwiązania.
ODPOWIEDZ