Wyznaczanie pierwiastku wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
norbi123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 19 lut 2008, o 19:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarocin
Podziękował: 21 razy

Wyznaczanie pierwiastku wielomianu

Post autor: norbi123 »

Podczas rozwiazywania zadania i sprawdzania rozwiazan zaskoczyla mnie pewna czynnosc przy wyznaczaniu pierwiaskow o ktorej wczesniej nie slyszalem. Mam obliczyc pierwiastki wielomianu
\(\displaystyle{ W(x)=10x^{3}+15x^{2}+7x+1}\). Wiadomo przy mnozeniu przez dzielniki wyrazu wolnego nic satysfakcjonujacego nie uzyskamy, a wiec w rozwiazaniach proponuja pod x podstawic jeden z pierwiastkow
\(\displaystyle{ \pm \frac{1}{2}, \pm \frac{1}{5}, \pm \frac{1}{10}}\) i tu pojawia sie moje pytanie skad oni wzieli te ulamki?

UPDATE
Doszedlem do tego ze to jednak tez dzielniki wyrazu wolnego ale przeciez takich ulamkow moglo by byc wiecej wiec dlaczego tylko te sa uwzglednione?
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

Wyznaczanie pierwiastku wielomianu

Post autor: pelas_91 »

Jest twierdzenie, które mówi, że liczba wymierna jest pierwiastkiem wielomianu, jeżeli jej licznik jest dzielnikiem wyrazu wolnego, a mianownik dzielnikiem współczynnika przy najwyższej potędze.-- 21 kwietnia 2010, 18:22 --Więcej ułamków? A skąd? Czy liczba 10 ma więcej dzielników niż 1, -1, 2, -2, 5, -5, 10, -10?
norbi123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 19 lut 2008, o 19:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarocin
Podziękował: 21 razy

Wyznaczanie pierwiastku wielomianu

Post autor: norbi123 »

a to ciekawe:) nigdy o tym nie slyszalem. Wielkie dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ