Tabelka Hornera

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
mgalon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czaple

Tabelka Hornera

Post autor: mgalon »

Za nic nie mogę sobie przypomnieć jak obliczało się wielomian po przez twierdzenie Bezout z zastosowaniem tabelki Hornera. Chciałem sobie rozwiązać taki przykład:

\(\displaystyle{ -5x^{4}}\)+\(\displaystyle{ 3x ^{3}}\)+\(\displaystyle{ 14x^{2}=0}\)

Więc tabelka chyba powinna wyglądać tak;
-5 3 14 0
1
U góry wypisuje wszystkie wyrazy a ta 1 to wartość dla której chce policzyć tylko nie wiem jak ? Aha i na końcu chyba powinno wyjść 0 ? Proszę o pomoc, tylko piszcie mi jakimś prostym językiem jakieś przedstawienie ogólnego wzoru na to raczej mi nie pomoże.
bogo91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 3 razy

Tabelka Hornera

Post autor: bogo91 »

a nie lepiej wyciągnąć przed nawias \(\displaystyle{ x ^{2}}\) ??
a co do Hornera to na górze są wszystkie współczynniki czyli brakuje CI jeszcze jednego 0 bo nie masz też wyrazu wolnego a na dole po lewej piszesz pierwiastek wielomianu ale tu tego zastosować się nie da bo nie masz wyrazu wolnego do którego szukasz dzielników.
mgalon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czaple

Tabelka Hornera

Post autor: mgalon »

Ok, czyli brakuje mi jeszcze jednego zera ale powiedz mi jak się oblicza z tej tabelki ?
bogo91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 3 razy

Tabelka Hornera

Post autor: bogo91 »

ale jak pisałem wcześniej jeśli nie znasz pierwiastków to tabelka jest do niczego.

ODPOWIEDZ